Zawisła wiecha na budowie miejskiego kompleksu sportowego w Katowicach
Na konstrukcji dachu stadionu miejskiego w Katowicach zawisła dziś wiecha, która zgodnie z tradycją zawieszana jest w momencie, gdy zamontowany zostanie najwyższy punkt konstrukcji. Prace na budowie obiektu idą pełną parą.
Konstrukcja hali sportowej została już w pełni zamontowana. Obecnie trwają ostatnie prace związane z zabezpieczeniem przeciwpożarowym konstrukcji stalowej dachu, a także roboty murowe. Prace postępują także wewnątrz obiektu, gdzie wykonywane są ściany wewnętrzne oraz posadzki, a lada moment rozpocznie się montaż instalacji elektrycznych, niskoprądowych oraz sanitarnych.
– Jesteśmy na ważnym etapie budowy miejskiego kompleksu sportowego w Katowicach. Zawieszenie wiechy to znak, że najwyższy punkt konstrukcyjny dla stadionu został osiągnięty. W przyszłym roku zakończymy pierwszy etap inwestycji obejmujący budowę stadionu, ale i hali sportowej, dwóch boisk treningowych, miejsc parkingowych oraz niezbędnej infrastruktury drogowej. Będzie to kompleks funkcjonalny, skrojony na miarę potrzeb mieszkańców. Z obiektów będą mogły korzystać Mistrzynie Polski w piłce nożnej, a także piłkarze reprezentujący miasto w Fortuna 1 Liga oraz siatkarze grający w Plus Lidze. Co równie istotne ta nowoczesna infrastruktura pozwoli nam kształtować przyszłe talenty, bo będą z niej korzystać dzieci i młodzież w trakcie szkolenia – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic, który podkreśla, że niewątpliwym atutem realizacji inwestycji w tym miejscu jest możliwość rewitalizacji kolejnego obszaru naszego miasta.
Na stadionie trwają intensywne prace związane z montażem konstrukcji – układane są prefabrykowane słupy, belki zębate, które składają się na elementy trybun, rozpoczęto także montaż konstrukcji stalowej dachu. Dookoła zaczynają pojawiać się budynki pomocnicze, które służyć będą między innymi jako kasy biletowe. Widać też duże zmiany w zagospodarowaniu terenu, gdzie zobaczyć można już parkingi i zarys układu drogowego.
– Zawieszenie wiechy na budowie to zawsze bardzo ważny moment dla kadry i zespołu realizującego projekt. Widzimy już obraz tego jak stadion będzie wyglądał w niedalekiej przyszłości, obserwatorzy z zewnątrz mogą już uchwycić skalę przedsięwzięcia. Mamy świadomość, że wielu mieszkańców Katowic, w szczególności kibiców, czeka na otwarcie tego obiektu, dlatego naszym celem i zadaniem jest utrzymanie pełnej mobilizacji i kontynuowanie prac w dobrym tempie. Ważnym składnikiem powodzenia jest współpraca ze strony Inwestora, który wspiera proces realizacji i w szybkim czasie rozwiązuje problemy jakich na budowach nigdy nie brakuje. Nie zawsze inwestorzy mają świadomość jak ważny w kluczowych momentach jest czas podejmowania decyzji. Kolejne nasze spotkanie zapewne będzie już na zrealizowanym obiekcie, a my dołożymy starań, aby stadion jak najszybciej ożył sportowymi emocjami – mówi Małgorzata Winiarek – Gajewska, prezes zarządu Grupy NDI.
Budowa wchodzi w decydującą fazę związaną z pracami instalacyjnymi, drogowymi i wykończeniowymi.
– Budowa miejskiego kompleksu sportowego to kolejna duża inwestycja, którą przeprowadzamy w imieniu i na rzecz miasta Katowice. Realizowane prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Konstrukcja stalowa dachu hali sportowej została już zamontowana i kontynuowane są prace związane z jej zabezpieczeniem przeciwpożarowym. Wykonano też fundamenty stadionu – wylicza Andrzej Hołda, prezes zarządu Katowickich Inwestycji S.A. – Patrząc na obecne zaawansowanie robót, oczami wyobraźni możemy zobaczyć już tysiące mieszkańców i kibiców siedzących na rosnących z dnia na dzień trybunach stadionu miejskiego w Katowicach. Niezmiernie cieszy nas obecne tempo prac, które jednoznacznie wskazuje, że jesteśmy coraz bliżej ukończenia budowy nie tylko stadionu, ale całego kompleksu sportowego składającego się również z hali sportowej oraz boisk treningowych – dodaje.
Koszt pierwszego etapu prac to 268 mln zł. W ramach drugiego etapu budowy kompleksu, do istniejących już wtedy obiektów, dołączą 4 dodatkowe boiska treningowe, pole do praktyki bramkarskiej, dodatkowe drogi i miejsca parkingowe. Finansowanie budowy kompleksu sportowego będzie pochodziło z budżetu miasta oraz obligacji.
Kompleks sportowy w Katowicach
Stadion będzie budowlą jednoprzestrzenną o charakterze jednokondygnacyjnym nadziemnym z obiektami kubaturowymi (kioskami) pod widownią, natomiast hala sportowa to obiekt o 3 kondygnacjach nadziemnych. Cały kompleks sportowy otoczony zostanie zadaszoną kolumnadą słupów, na której opiera się stalowa konstrukcja dachu.
Struktura funkcjonalna stadionu ukształtowana jest przez płytę boiska, widownię i zadaszenie. Tę drugą współtworzyć będą 4 nachylone trybuny połączone skośnymi narożnikami, pod którymi zlokalizowane zostały 4 bramy umożliwiające dostęp samochodowy na płytę boiska i zapewniające przewietrzanie murawy (wyposażonej w systemy odwodnienia, nawodnienia i podgrzewania).
Trybuny południowa, wschodnia i północna zbudowane będą docelowo z 21 wypiętrzonych rzędów, natomiast trybuna zachodnia – z 20 rzędów ze względu na powiązanie funkcjonalne z niektórymi pomieszczeniami na 2 piętrze budynku hali sportowej (między innymi loże VIP). Łączna liczba miejsc siedzących dla kibiców na widowni wyniesie 14 843 (w tym 14 807 krzesełek i 36 miejsc dla osób niepełnosprawnych). Dodatkowo na stadionie dostępnych będzie 50 miejsc dla przedstawicieli mediów i obsługi multimedialnej. Dla gości przyjezdnych wyznaczono 773 miejsca w obszarze sektora 16. oraz częściowo sektorów 15. i 17. Istnieje możliwość powiększenia strefy kibiców gości o sektor 17 w obszarze trybuny północnej (o kolejne 417 miejsc). Z kolei 563 miejsc w centralnej części trybuny zachodniej stanowi tzw. strefę VIP. W części pn.-zach. stadionu 187 miejsc siedzących stanowić będzie strefę sektora rodzinnego. Stadion zostanie wyposażony w 2 telebimy o wymiarach ok. 4,9×6,9 m.
Hala sportowa. Reprezentacyjną strefę wejścia do budynku hali sportowej stanowią południowy dziedziniec wejściowy oraz dwukondygnacyjny hall wejściowy z ekspozycją na wewnętrzną halę sportową. Ta wyposażona zostanie w 2792 miejsc siedzących oraz szerokie obejście na poziomie ostatniego rzędu siedzisk. Po stronie zachodniej i wschodniej w/w strefy zlokalizowane zostały wszystkie pozostałe funkcje współtworzące program funkcjonalno-użytkowy kompleksu sportowego stadionu i hali, w tym przede wszystkim przez zaplecze sportowe, zespoły pomieszczeń VIP, zespoły pomieszczeń monitoringu, zespoły pomieszczeń obsługi medialnej imprez, zaplecze administracyjne, zaplecze gospodarcze oraz zaplecze techniczne. Pod dziedzińcem usytuowany został parking dla służb porządkowych i ratunkowych.
Zagospodarowanie terenu. W ramach pierwszego etapu inwestycji powstanie około 250 miejsc postojowych dla samochodów osobowych (w tym 13 miejsc postojowych dla pojazdów osób z niepełnosprawnością) oraz 11 miejsc postojowych dla autokarów. Wybudowana zostanie również część układu komunikacyjnego w sąsiedztwie stadionu, wraz z chodnikami. Nasadzone zostaną też drzewa i krzewy oraz pojawi się mała architektura.