Zawód nauczyciel. Czy to trudna sprawa?
Wcześniej był to Dzień Nauczyciela, od 1982r. zmieniono go jednak na Dzień Edukacji Narodowej. 14 października świętują nie tylko nauczyciele, wychowawcy czy pedagodzy, ale też ci którzy tworzą współczesną szkołę…o samych uczniach nie wspominając. Jak to jest być nauczycielem w dzisiejszych czasach, opowiada Śląski Wicekurator Oświaty.
Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że w polskim systemie oświaty pracuje obecnie 690 tys. 821 osób. Znaczną część stanowią kobiety, bo aż 84 proc. Ich średnia wieku to 46 lat, a u mężczyzn 48. Najwięcej nauczycieli, bo 54 proc. – pracuje w szkołach podstawowych, 22 \w szkołach ponadpodstawowych, 17 w placówkach wychowania przedszkolnego, a 7 proc. w zespołach szkół i pozostałych placówkach oświatowych.
– Bycie nauczycielem jest na pewno inne niż 100 lat temu. Dzisiaj szczególnie ważna w tej pracy nauczycielskiej jest współpraca – z rodzicami, uczniami i z innymi podmiotami w szkole. Bo przecież są w niej pracownicy administracji, obsługi. Cała ta społeczność ma duży związek z wychowaniem i ma duży wpływ na wychowanie. […] Żyjemy w XXI w. i ta edukacja, żeby była właściwa, też musi być na miarę XXI w. […] Dzisiaj w dobie mediów i powszechnego przepływu informacji trudno mówić, że ten nauczyciel jest chodzącą encyklopedią. Więc pytanie, kim jest ten nauczyciel? Czy tak naprawdę jest przewodnikiem? Myślę, że tak – na pewnym poziomie edukacji, wychowania przedszkolnego czy edukacji wczesnoszkolnej. Ale później, czy ma być współpracownikiem, mentorem, może coachem. A weźmy jeszcze pod uwagę rozwijającą się sztuczną inteligencję. Więc to jest pytanie, kim naprawdę powinien być współczesny nauczyciel? Na to powinien sobie odpowiedzieć każdy z nich. Kim ma być, by właściwie poprowadzić młodego człowieka przez współczesny świat. – mówi Tomasz Huk ,Śląski Wicekurator Oświaty.
Obecnie najstarszy polski czynny zawodowo nauczyciel ma 87 lat, a najmłodszy 21 lat.
Autor: Magda Sincewicz