REKLAMA
KategorieSilesia Flesz najnowsze informacjeUKRAINA

Zbierają wszystkich, którzy chcą pomóc Ukrainie. Wielka akcja w Katowicach

Mówią: działajmy, ale prawidłowo. I zrobili wielka bazę wolontariuszy

Katowice: Społeczne Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy już działa. W projekt zaangażowały się niemal wszystkie organizacje pozarządowe z miasta. Koordynatorem jest Centrum Integracji Międzypokolewniowej „Bezpieczna Twierdza” fundacji Index do Przyszłości. Wspierają: Centrum Organizacji Pozarządowych, Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach i urząd miasta.

Społeczne Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy w Katowicach zaczęło pracować niemal natychmiast po wybuchu wojny w Ukrainie. Powołano strukturę, która ma pomagać w pracy wolontariuszy i mieszkańców Katowic, którzy z niezwykłym zaangażowaniem włączyli się w pomoc uchodźcom.

– Chcieliśmy w jednym miejscu zebrać ludzi, którzy chcą pomagać, coś w rodzaju skrzynki kontaktowej, dlatego powstała grupa na Facebooku „Katowice dla Ukrainy”. Tam pojawiają się ogłoszenia – mam mieszkanie, mam transport, mam ubrania, chcę pomóc w posiłkach dla uchodźców itd. – mówi Anna Skrzyńska – prezes zarządu Fundacji Index do Przyszłości i dodaje, że pierwotna idea natychmiast zaczęła rosnąc do ogromnych rozmiarów, dlatego konieczne było połączenie z innymi organizacjami pozarządowymi działającymi w mieście.

Do akcji włączyło się Centrum Organizacji Pozarządowych oraz Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach. Stworzyli strukturę pomocy i przedstawili ją wolontariuszom na spotkaniu w LO im. Harcerzy Obrońców Katowic w dzielnicy Ligota. W auli liceum zgromadziło się około 150 osób chętnych do pomocy, kilkaset oglądało transmisję w internecie.

 Społeczne Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrain
Dagmara Kacperczyk

– Chcemy przekuć ten nasz pierwszy zryw społeczny pod hasłem „działajmy” w „działajmy prawidłowo”. Organizujemy bazę wolontariuszy, którym przekazujemy informację na temat potrzeb – gdzie i jak trzeba działać, gdzie wolontariusze są najbardziej potrzebni – mówił na spotkaniu Bartosz Kordala z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Katowicach.

Powiązane artykuły

Gdzie mogą się zgłaszać w Katowicach wolontariusze?

Uruchomiono link do formularza, gdzie wolontariusze mogą się zgłaszać i i oferować konkretną pomoc: bit.ly/katowicedlaukrainy. Pomoc podzielona jest na kilka obszarów. Potrzebni są między innymi tłumacze, psycholodzy, osoby koordynujące znalezienie lokali dla uchodźców, opiekunowie rodzin czy kierowcy pomagający w transporcie uchodźców przede wszystkim w poruszaniu się po mieście, na przykład w drodze do lekarza.

Do akcji bardzo aktywnie włączają się firmy. Dziećmi uchodźców zaopiekowało Centrum Rozrywki Guliwer w katowickim Giszowcu. Dzieci mogą przebywać na terenie sali zabaw bezpłatnie. Mają zagwarantowane animacje, integrację z polskimi dziećmi oraz opiekę animatorów, także tych mówiących po ukraińsku. Osoby uciekające przed wojną mają zapewnioną bezpłatną opiekę zdrowotną. Od 1 marca Centrum Medyczne holsäMED w Katowicach świadczy bezpłatną pomoc lekarską dla osób z Ukrainy. Przychodnia uruchomiła  specjalną infolinię obsługiwaną w języku ukraińskim. Pod numerem: 32 724 12 20 można umówić wizytę lub teleporadę.

– Każdy pacjent z Ukrainy, który zgłosi się do lekarza POZ w godzinach pracy poradni, czyli 8-18 zostanie przyjęty. Jeżeli stan zdrowia będzie tego wymagał leczenie będzie kontynuowane w ramach opieki specjalistycznej m.in. w poradniach: neurologicznej, ortopedycznej, urologicznej, laryngologicznej i kardiologicznej. Kobiety mogą korzystać także z pomocy ginekologa, to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku pań, które oczekują dziecka, a dla których ostatnie dni wiązały się z dużym stresem i wyczerpaniem fizycznym – mówi Paulina Świątkowska-Kępińska – dyrektor Centrum Medycznego holsäMED. Bezpłatna pomoc lekarska dostępna jest w dwóch placówkach holsäMED: w przychodni w Galerii Libero przy ul. Kościuszki 229 i przy ul. Kotlarza 6 w Katowicach.

Bezpłatne leczenie dentystyczne zapewnia między innymi Dłucik Dental Clinic w Katowicach. Posiłki dla uchodźców przygotowuje także restauracja Arkadiusza Milika Food&Ball w Katowicach.

 Społeczne Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrain
F. Dagmara Kacperczyk. Społeczne Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrain

 

Konto i ważne numery telefonów

Fundacja Index do Przyszłości założyła specjalne konto na zbiórki pieniężne niezbędnych rzeczy dla uchodźców, którymi będzie się opiekować, a które nie zawsze można otrzymać od darczyńców. Nr konta, na które można wpłacać środki na konto Fundacji Index do Przyszłości: 

84109011860000000134358559 Koniecznie z dopiskiem:

DAROWIZNA- KATOWICE DLA UKRAINY.

  • TELEFON dla osób potrzebujących pomocy:
  • 604 099 095  – dla osób z Ukrainy
  • 796 258 987  – dla Polaków

Apel Społecznego Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy

Jeżeli wieziesz kogoś z granicy do Katowic/okolice Katowic lub zamierzasz po kogoś pojechać lub już przywiozłeś dzwoń na nr 604 099 095 (numerów będzie więcej). To nr pod którym znajduje się organizacja, która kompleksowo zadba o potrzeby zarówno osób przyjeżdzających jak i rodzin przyjmujących ich pod swój dach. Nasi goście z Ukrainy oprócz dachu nad głową, który staramy się również im znaleźć, potrzebują pomocy prawnej, psychologicznej, często medycznej a przede wszystkim tłumacza, który przeprowadzi ich przez wszystkie etapy legalnego pobytu w Polsce. Także rodzina, która ich przyjmuje będzie potrzebowała wsparcia.

Każdy uchodźca będzie musiał zarejestrować swój pobyt w Polsce (nie ważne czy to będzie zielona karta czy status uchodźcy) i będzie potrzebował kogoś kto pomoże przebrnąć mu przez dokumenty w tym tłumacza znającego specyfikę języka urzędowego a także prawnika, który zna się na pewnych niuansach prawa

Większość z nich, o ile nie wszyscy będą potrzebować opieki psychologa, wiele osób nie radzi sobie z taką wojenną traumą, a nie daj boże przyjdzie wiadomość o śmierci małżonka/ojca/dziadka/wujka i problem może być jeszcze większy i to nie tylko dla gości z Ukrainy, ale dla rodziny przyjmującej także!

Jest wiele rodzin, które powinny otrzymać specjalistyczną opiekę medyczną, specjalistyczne lekarstwa, czasami jak najszybciej bo jest to kwestia życia i śmierci, a do tego trzeba przecież przetłumaczonych szybko dokumentów medycznych!

Rodzina, która przyjmuje pod swój dach praktycznie obcych ludzi, także będzie potrzebowała wsparcia i tego psychicznego i tego materialnego (wszelkich produktów żywnościowych, higienicznych, ubrań, a to przecież kosztuje) pamiętajmy także, że wszyscy jesteśmy ludźmi i konflikty mogą pojawić się wszędzie tam, gdzie rzeczywistość nie sprosta oczekiwaniom, mimo jak najlepszych intencji osób przyjmujących obcych do siebie

Pamiętajmy też o sobie, żeby się nie wypalić bo pomagać trzeba będzie cały czasy, także za kilka miesięcy (a może i lat). Dbajcie także o swój dobrostan bo jeżeli Wy nie będziecie pomagać to organizacje bez Was też nie dadzą rady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button