Zbiórka na budowę mieszkań chronionych w Bytomiu
Teresa Brodziak od ponad 25 lat zajmuje się w Bytomiu dziećmi i dorosłymi z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Teraz można jej pomóc w realizacji kolejnego marzenia.
–Ma wiele dokonań, zbudowała dosłownie wielki ośrodek, wspaniały zespół. Pomaga rzeszy ludzi, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Prowadzi wiele akcji, także jest to osoba naprawdę znana w Bytomiu, znana w środowisku i myślę, że jej działania są zawsze warte wsparcia – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.
Pani Teresa chce zbudować w Bytomiu mieszkania chronione i treningowe dla dzieci z niepełnosprawnościami. Jako matka niepełnosprawnego intelektualnie dziecka wie, jak ważne w terapii i adaptacji dzieci są takie miejsca. Już same stworzone przez jej stowarzyszenie warsztaty pracy zajęciowej pokazują, że podopieczni potrzebują takich bodźców, by móc jakkolwiek normalnie funkcjonować.
–Uczy takiej pokory trochę, bo nie zawsze te prace wychodzą. Czasami pękną, potrzaskają się, im jest przykro, ale przez to uczą się, że, no nie zawsze wszystko musi się udać i wyjść, ale to, co nam się uda skończyć, to wtedy ich ta satysfakcja jest ogromna. Nasza również – mówi Katarzyna Ramionczek, terapeuta zajęciowy.
By do budowy w ogóle doszło, najpierw trzeba zrobić projekt całego kompleksu. W tym celu stowarzyszenie musi zebrać 150 tys. złotych. Pomaga głównie samorząd, jednak i im wiąże ręce prawo, stąd pani Teresa liczy na pomoc ludzi dobrej woli.
– My to znamy z dwóch stron, jestem mamą i wiem z czym się to je, jednocześnie jestem tu szefem. Ja nie mówię, że ludzie, którzy nie mają takich dzieci są gorszymi jakby kierownikami, ale my to czujemy, podchodzimy do tego bardzo emocjonalnie – mówi Teresa Brodziak, Bytomskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej.
Bytomianie znają dobrze temat mieszkań chronionych, bo w 2020 r. nieopodal rynku powstał już taki kompleks. Ten jest jednak kierowany do osób z zaburzeniami lub chorobami psychicznymi.
–Praktyka i czas pokazują, że to jest doskonała forma wchodzenia w samodzielność, bo o tym także trzeba powiedzieć. Także z niecierpliwością czekamy na to, aż Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym otworzy swoje mieszkania chronione i mieszkania treningowe i tam również będzie dochodziło do usamodzielniania się osób z niepełnosprawnościami – mówi Małgorzata Węgiel-Wnuk, UM w Bytomiu.
Każdy kto chce wspomóc stowarzyszenie w budowie mieszkań chronionych i treningowych może to zrobić wpłacając pieniądze na portalu zrzutka.pl.
Zbiórka na budowę mieszkań chronionych w Bytomiu/Silesia Flesz TVS
Bartosz Bednarczuk