reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Zbliża się 14. edycja Industriady. Industriada 2023 WIDEO

Ponad 440 wydarzeń w łącznie 46 obiektach na terenie 29 miejscowości w całym województwie. 17 czerwca w postindustrialnych przestrzeniach odbędzie się 14. edycja Industriady. W tym roku, po dwuletniej przerwie, święto szlaków zabytków techniki powraca do dwudniowych obchodów. Motywem przewodnim tym razem jest sztuka przemysłu. Inauguracyjny koncert otwarcia imprezy tym razem w Czeladzi.

 

 

Oficjalnie w sobotę, 17 czerwca, ale w kilku miejscach już dzień wcześniej, rozpocznie się tegoroczna Industriada. Oficjalny start imprezy odbędzie się przed Galerią Sztuki Współczesnej „Elektrownia” byłej kopalni Saturn, kiedy wystąpi Czesław Mozil. Wtedy też po raz pierwszy z przewodnikiem będzie można zwiedzić obiekt dawnej elektrowni. Zaplanowano również zabawy dla najmłodszych, a przy okazji nastąpi otwarcie Mediateki, która powstała w budynku cechowni i kształtem przypomina bryłę węgla.

-O godzinie 17 z kolei otworzymy tutaj ten budynek, w którym teraz się znajdujemy, czyli dawną cechownię – do tej pory największa inwestycja w historii naszego miasta. W tym pomieszczeniu z kolei również będzie się działo. Od godziny 17 startuje pokaz makiet kolejek pod nazwą „Spotkajmy się na dworcu w Czeladzi 2”- jest to druga edycja. Ten pokaz potrwa do godziny 21, będzie również dostępny w niedzielę – mówi Jakub Kubasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Czeladź.

A chcąc pozostać w klimacie kolei, jej miłośnicy będą mogli wybrać się do Bytomia, gdzie pod okiem specjalistów będzie można zajrzeć w każdy zakamarek stacji i parowozowni Bytom Karb Wąskotorowy. To właśnie tam stacjonuje Ryś, wciąż czynny parowóz.

-Gwoździem programu jak zawsze będzie przejazd pociągiem. Będą pociągi kursowały z Bytomia z dworca do Karbia co godzinę od 9:45 i dodatkowo z Bytomia – Karbia do Tarnowskich Gór co dwie godziny, od godz. 10. Między dworcem a Karbiem najczęściej jeździł parowóz. Na samej stacji organizujemy oczywiście zwiedzanie z przewodnikami, będzie można zobaczyć lokomotywę od spodu i od środka. Będzie taki festyn rodzinny, także młodzież będzie miała co robić, odwiedzą nas rownież krótkofalarze z lokalnego klubu krótkofalarzy – mówi Paweł Niemczuk, Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Wiele atrakcji przygotowało na ten dzień również chorzowskie Muzeum Hutnictwa, w którym przez osiem godzin będzie można wziąć udział w warsztatach tematycznych. A jak hutnictwo, to i hałas, który zapewnią muzycy grupy perkusyjnej „Walimy w kocioł”. Na tym jednak nie koniec atrakcji, bo muzeum przygotowało ich w tym roku aż osiemdziesiąt.

-Mamy wizyty w działających tutaj okalających nasze muzeum zakładach. Będzie można wybrać się do walcowni, czynnej walcowni. Będzie można zobaczyć u na czynną kuźnię. Poza tym jest cała masa oprowadzań, dedykowanych bardzo różnym grupom wiekowym, jest cała masa spacerów, projekcji, spotkań. Ale jest też takie niesamowite wydanie hutnictwa jak możliwość odtworzenia zapachów, które prezentowane są na obrazach z kolekcji Muzeum Hutnictwa – mówi Marlena Hermanowicz, Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Na spacery zaprasza też Muzeum Historii Katowic. Ścieżkami zabytkowego Nikiszowca oprowadzą miłośników sztuki i architektury przewodnicy, którzy chcą udowodnić, że to miejsce w całości samo w sobie jest sztuką. Ponadto będzie też o Barbarze, patronce górników, z innej niż dotychczas perspektywy.

– Spróbujemy przybliżyć uczestnikom Industriady postać św. Barbary, ponieważ jej wizerunki są tutaj w Nikiszowcu w różnych miejscach, w różnych odsłonach – bo to są i rzeźby i obrazy i mozaika. Więc chcemy tę św. Barbarę w różnych aspektach sztuki pokazać – mówi Bożena Donnerstag, Muzeum Historii Katowic – dział etnologii miasta.

Tegoroczna Industriada rozpocznie się w sobotę 17 czerwca i na ten dzień miasta przygotowały większość atrakcji. Warto jednak zaglądać na stronę organizatora, ponieważ niektóre z poprzemysłowych instytucji świętują przez dwa dni. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, choć pewne atrakcje mogą wymagać zakupu biletu lub wcześniejszej rezerwacji.

 

Fatima Orlińska

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button