reklama
Kategorie

Zbliża się Światowy Dzień Walki z Rakiem. Pamiętajcie, jak ważna jest profilaktyka [WIDEO]

Bez skrępowania mówią o tym, jak ważna jest profilaktyka. Pani Monika guza w piersi wyczuła podczas samobadania w wieku 33 lat. Do lekarza zgłosiła się niezwłocznie – niestety, wymagana była pełna mastektomia.

 

reklama

Sama utrata piersi też błędnie, ale mamy wrażenie, że pozbawia nas kobiecości. Jest to błędne myślenie, ale każda z nas to przechodzi, każda z nas musi się z tym pogodzić, zmagać. Są osoby, są panie, którym to przychodzi trudniej. Mnie to przyszło łatwiej, wydaje mi się, że stawiając na szali życie bądź dwie piersi, myślę, że tu wybór jest tak oczywisty, że nie wymaga odpowiedzi – mówi Monika Śmiech, Stowarzyszenie Klub Śląskich Amazonek.

Dziś, 7 lat po operacji, z innymi śląskimi Amazonkami, pani Monika przekonuje jak ważna jest profilaktyka. Akcje edukacyjne związane ze Światowym Dniem Walki z Rakiem śląski NFZ prowadzi dziś na terenie całego województwa.

reklama

Przypominamy o badaniach profilaktycznych, które zależnie od wieku, zależnie od tego kiedy takie badanie ostatnio robiliśmy, należą nam się bezpłatnie w ramach składki, którą płacimy na ubezpieczenie zdrowotne – mówi Małgorzata Doros, Śląski OW NFZ.

W oddziałach NFZ można było dziś bezpłatnie skonsultować się między innymi z internistą, dermatologiem i onkologiem.

Musimy dbać o siebie, żeby jak najdłużej utrzymać sprawność organizmu, żeby on mógł walczyć też z chorobą nowotworową, bo to nie jest tak, że choroba nowotworowa przychodzi nagle. To jest tak, że organizm cały czas walczy, komórki nowotworowe się cały czas pojawiają w organizmie w przebiegu naszego życia – mówi Dr Michał Kalemba, specjalista medycyny nuklearnej.

Dlatego w ramach Dnia Walki z Rakiem można też było skonsultować się z dietetykiem.

Przede wszystkim pokazuję swoje zdjęcia, jak wyglądałam i mówię jako psychodietetyk już, że no muszą podjąć sami decyzję – mówi Irena Skatuła, Stowarzyszenie Walki z Chorobami Otyłości w Rybniku.

Niemniej lekarze podkreślają, że dbać o zdrowie warto nie tylko od święta, a każde niepokojące objawy- konsultować z lekarzem internistą. W razie potrzeby to on wypisze zieloną kartę onkologiczną.

Ta karta upoważnia do szybszej diagnostyki i do szybszego leczenia, bo wiadomo, że nowotwory nie lubią czekać dłuższego czasu , ponieważ się rozwijają zbyt szybko i każdy dzień w zasadzie jest istotny, od wykrycia do leczenia nowotworu – mówi Danuta Piecha, OW NFZ w Rybniku.

Tych, którzy nie zdążyli dziś skorzystać z bezpłatnych badań, w sobotę zaprasza gliwicka onkologia. Od 10 do 14 skonsultować się będzie można z onkologiem, psychoonkologiem, neurologopedą, fizjoterapeutą i dietetykiem.

Bardzo pozytywne wrażenie zrobiła na mnie możliwość zbadania na fantomie, bo z reguły, no cóż, wiemy, że powinnyśmy się badać, powinnyśmy robić tą samokontrolę, niestety nie zawsze potrafimy to zrobić prawidłowo – mówi Anna Jabłońska, mieszkanka Świętochłowic.

Ważne jest, aby panie, które badają piersi, wykonywały to bardzo dokładnie, czyli dzielimy pierś na 4 części i każdy kwadrat tej piersi dokładnie dotykamy dosyć głęboko, ponieważ najmniejsza zmiana potrafi mieć rozmiar jednego, dwóch milimetrów – mówi Aneta Dudzik, Stowarzyszenie Klub Śląskich Amazonek, Lux Med.(Martyna Mikołajczyk)

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button