Zbliża się Tydzień Kultury Beskidzkiej
Program szczegółowy 60. Tygodnia Kultury Beskidzkiej, czyli przewodnik po największym w Polsce święcie folkloru.
Już niebawem, na przełomie lipca oraz sierpnia, Beskidy i okolice opanuje śpiew, muzyka, a także taniec ludowy. Zarówno polski, jak i zagraniczny folklor, w tradycyjnej lub bardziej nowoczesnej postaci, na dobre zagości w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu oraz Ujsołach, Jabłonkowie i Istebnej. Podczas jubileuszowej edycji TKB zaprezentuje się około 4000 wykonawców, 77 zespołów polskich, kilkanaście grup zagranicznych, oraz 140 kapel, grup śpiewaczych i solistów.
Kogo zobaczymy na estradach TKB?
Wśród zespołów polskich dominować będą Lachy Sądeckie i Limanowskie oraz liczne grupy reprezentujące folklor Górali Żywieckich, Śląskich i Podhalańskich. Na festiwalu nie zabraknie także Górali Nadpopradzkich, Orawskich, Czadeckich, Zagórzańskich, Bukowińskich, Babiogórskich czy Ochotnickich. Jak co roku, podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej, będzie można zobaczyć zespoły z innych regionów Polski – zaprezentują się goście z województw: śląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podkarpackiego, lubuskiego i warmińsko-mazurskiego.
– Z okazji 60.TKB odwiedzą nas oczywiście zespoły zagraniczne. Wśród nich będą nasi najbliżsi sąsiedzi z Czech i Słowacji, grupy z Węgier, Słowenii, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Serbii oraz Rumunii, a także artyści z nieco bardziej odległych krajów takich jak: Turcja, Palestyna, Maroku, Meksyk, Chile czy Indie – mówi Magdalena Koim, dyrektorka programowo-artystyczna TKB.
Gdzie zaprezentują się zespoły folklorystyczne?
Niemal każdego wieczoru na głównych estradach w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu występować będą zespoły polskie i zagraniczne. Ponadto, spacerując po rynkach i placach trzech pierwszych miast w porze okołopołudniowej, będzie można spotkać koncertujące kapele i grupy śpiewacze. Warto także wziąć udział w barwnych korowodach, które tanecznym krokiem przejdą ulicami Wisły, Szczyrku, Żywca, Jabłonkowa i Istebnej. Ponadto zespoły wystąpią na imprezach stowarzyszonych z festiwalem, czyli na 45. Wawrzyńcowych Hudach w Ujsołach, 76. Gorolskim Święcie w Jabłonkowie i 28. Festynie Istebniańskim.
Część prezentacji scenicznych odbędzie się w ramach dwóch prestiżowych konkursów: 54. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu i 32. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w Wiśle. Laureatów MSF poznamy 5 sierpnia w wiślańskim amfiteatrze, natomiast najlepsi spośród uczestników festiwalu górali zaprezentują się 6 sierpnia w amfiteatrze „Pod Grojcem” w Żywcu.
TKB to również miejsce dla muzyki inspirowanej kulturą ludową. Dlatego też 30 lipca w Wiśle, odbędzie się koncert Muzyka Świata, z udziałem takich gwiazd jak: Twinkle Brothers & Trebunie-Tutki, Zazula oraz Tekla Klebetnica. Z kolei Oświęcim zaprasza na koncert Folkowe Klimaty (5 sierpnia).
Poza programem koncertowym każda z miejscowości ma do zaoferowania cały wachlarz wydarzeń towarzyszących, między innymi będą to: potańcówki ludowe, kiermasze sztuki ludowej, pokazy rękodzieła i wyrobów owczych, targi, wystawy, warsztaty czy animacje dla najmłodszych.
Program szczegółowy 60. Tygodnia Kultury Beskidzkiej znajduje się na stronie internetowej: