reklama
GALERIA ZDJĘĆKategorieSilesia Flesz najnowsze informacjeTygodnik TVS

Nikiszowiec – zdjęcia z drona. Tak wygląda słynne osiedle z lotu ptaka

Gdyby zapytać kogokolwiek o najsłynniejsze górnicze osiedle w Polsce, odpowiedź byłaby jedna – Nikiszowiec w Katowicach. Miejsce to chętnie odwiedzają turyści. I fotografują. Jedni by mieć pamiątkę, inni zafascynowani zdjęciowymi planami, w które obfituje architektoniczny majstersztyk Emila i Georga Zillmannów. Mało kto jednak robi zdjęcia Nikiszowca z drona. A Paweł Jędrusik zrobił. Zobaczcie! 

Zwiedzając Nikiszowiec, nieraz kierujemy wzrok w górę, ku perfekcyjnie pomyślanym i wykonanym detalom familoków. Tymczasem warto mieć świadomość, że tym szczegółom dorównuje perfekcją także sam urbanistyczny projekt osiedla. Zdjęcia Nikiszowca z drona pozwalają w pełni docenić czy wręcz podziwiać elegancję tego awangardowego jak na swoje czasy projektu. Wprost genialną w swej prostocie. Ulice, bloki kamienic i ich wewnętrzne dziedzińce, główny plac i nawet lokalizacja kościoła św. Anny zostały tu konsekwentnie zaplanowane i pieczołowicie wytyczone. To precyzja z jednej strony nawiązująca do miast lokowanych w średniowieczu (nieprzypadkowo Nikiszowiec bywa określany całym miastem w miniaturze), z drugiej wyprzedzająca swoją epokę. Stanowiąca inspirację dla przyszłych architektów.

reklama

Nikiszowiec i Zillmanowie

Przypomnijmy. Osiedle powstało dla górników kopalni „Giesche” w latach 1908-1918. Zaprojektowali je architekci Emil i Georg Zillmannowie, twórcy zabudowy Giszowca. Tych berlińczyków rodem z Międzyrzecza łączyło ich pokrewieństwo, jednak wbrew temu, co mówią niektórzy, nie byli braćmi. Gdyż byli to kuzyni. Na Nikiszowcu przypomina o nich tablica pamiątkowa w przedsionku kościoła św. Anny.

Osiedle Nikiszowiec było przeznaczone dla około 5 tysięcy robotników i urzędników. Pierwszy blok mieszkalny został oddany do użytku w 1911 roku. W Nikiszowcu wybudowano trzykondygnacyjne ceglane bloki, które tworzą czworoboki z wewnętrznymi dziedzińcami. Na nich mieszkańcy mieli do dyspozycji chlewiki, komórki i piece do wypieku chleba. Charakterystyczny punkt Nikiszowca to jego centralny, wydłużony plac. Przy nim znajdują (lub znajdowały się): kościół, sklepy, posterunek policji, restauracje. Obecnie głównymi atrakcjami na Nikiszowcu są Kościół pw. św. Anny, mozaika na budynku poczty przy Placu Wyzwolenia. Z całą pewnością można stwierdzić, że Nikiszowiec to jedno z miejsc w Katowicach, które posiadają niepowtarzalny i wyjątkowy klimat. O czym warto przekonać się samemu. Dziś w czerwonych familokach są kawiarnie, restauracje, galerie sztuki.

reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button