Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Zdrowie publiczne w Polsce. Jak działa system?

„Warunkiem bezpieczeństwa zdrowotnego jest dostępność do świadczeń zdrowotnych.” I właśnie o świadczeniach zdrowotnych rozmawiano podczas konferencji Zdrowia Publicznego.

Dyskusje dotyczyły, m.in. edukacji społeczeństwa odnośnie profilaktyki w ramach programu Profilaktyka 40 plus.
Badania dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, mężczyzn i pakiet wspólny

„Badania profilaktyczne to jest potwierdzenie tego, czy jestem zdrowa, a jeżeli nie to szansa na to, że zyskuję przwagę nad chorobą, którą ewentualnie wskazują te badania. Zyskuje czas, mogę podjąć adekwatne leczenie i otrzymuję szansę na całkowite wyleczenie.” • mówi Małgorzata Dziedziak, z-ca prezesa NFZ ds. operacyjnych.

NFZ wychodzi naprzeciw i organizuje wydarzenia, namawiające do profilaktyki, m.in. profilaktyki raka piersi.

„Jesteśmy organizatorami kampanii profilaktycznych, w których przekonujemy, w których często już na miejscu można skorzystać z badań mammograficznych. Przełamujemy ten mit i przełamujemy tą niechęć kobiet do tego co będzie, kiedy dostaną ten wynik, diagnozę.” • mówi Małgorzata Dziedziak, z-ca prezesa NFZ ds. operacyjnych.

Powiązane artykuły

Podczas konferencji poruszono temat ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Ten wewnętrzny będzie musiał być wdrożony przez wszystkie podmioty, które udzielają świadczeń finansowanych na podstawie umowy z NFZ.

„To co dla nas jest na pewno najważniejsze, właśnie z perspektywy ustawy o jakości to jest dążenie do minimalizacji zdarzeń niepożądanych i też z ideą światowej organizacji zdrowia doprowadzenie do zero szkodowości w 2030. To jest taki bardzo odległy cel, ale to jest coś co powinno nam jakby przyświecać.” • mówi Michał Bedlicki, Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia

I to nie nagłośnione w ostatnich tygodniach posiłki szpitale będą poddawane kontroli jakości. Organizacje pacjentów będą zwracać uwagę na rozwiązania systemowe.

„To jest jeden z ważnych elementów jakość posiłków, ale nie jest to element kluczowy. O wiele ważniejsze jest to, czy pacjent wyjdzie z tego szpitala przekonany, że zastosowano właściwe metody leczenia, że zaproponowano mu szybki proces diagnostyczny, zaproponowano mu właściwe metody terapeutyczne w oparciu o najnowocześniejsze technologie medyczne, że lekarz do niego przemówił w sposób jasny, że pielęgniarka wykazała się należytą troską.” • mówi Ks. dr Arkadiusz Nowak, prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, przewodniczący Rady Organizacji Pacjentów przy Ministrze właściwym ds. zdrowia

Akredytacja potwierdza spełnianie przez podmiot wykonujący działalność leczniczą standardów akredytacyjnych. Zgodnie z ustawą akredytacji udziela minister właściwy do spraw zdrowia na okres 4 lat w formie certyfikatu.

Autor: Karolina Komada

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button