REKLAMA
KategorieKrajSilesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Zespół suchego oka, infekcje, pogorszenie wzroku. To wszystko przez pandemię! WIDEO

Śląskie Dni Okulistyczne w Katowicach. Relacja

W Katowicach trwają Śląskie Dni Okulistyczne. Mowa jest na nich m.in. o tym, co stało się z naszymi oczami po pandemii.

 

Okazuje się, że pandemia koronawirusa nie tylko uniemożiwiła bezpośrednie spotkania lekarzy podczas Śląskich Dni Okulistyki, ale miała też bezpośredni wpływ na wzrok Polaków.

– Pojawił się nowy syndrom, to się nazywa mask-associated dry eye syndrome czyli związany z noszeniem maseczek zespół suchego oka. Ale nie samo noszenie maseczek, tylko nieprawidłowe zakładanie. Ona powinna przylegać do nosa. No i oczywiście pojawił się problem infekcji. Zwiększyła się liczba tych pacjentów z infekcjami, którzy przychodzili do lekarzy. To się wiązało nie tylko z samą pandemią I noszeniem maseczek, ale z wirusem, który zmienia nasz układ autoimmunologiczny – mówi prof. dr hab. n. med. Ewa Mrukwa-Kominek, przewodnicząca Komitetu Naukowego i Organizacyjnego Śląskich Dni Okulistycznych.

Wielu pacjentów po przebyciu zakażenia Covid-19 zachorowało na cukrzycę, a co za tym idzie, pogorszył się ich wzrok. Niestety, skutki pandemii są i będą odczuwalne w okulistyce jeszcze przez wiele lat. Praca i nauka zdalna zaowocowały gorszym widzeniem także u dzieci, a rodzice często nie wiedzą, w którym momencie pójść do okulisty.

-Przede wszystkim wiek szkolny to krótkowzroczność. Taka wada albo się ujawnia, albo może narosnąć. Ale też jeżeli dziecko źle widzi, podchodzi do telewizora, mówi, że ma zamazany obraz – to to powinno skłonić rodziców do interwencji okulistycznej – mówi prof. Maria Formińska-Kapuścik, były kierownik kliniki okulistyki dziecięcej ŚUM w Katowicach.

„Okulistyka w kropelce” 13 – 14 maja 2022. 

Badania wzroku można wykonać nawet w pierwszych miesiącach życia dziecka. Podczas Śląskich Dni Okulistyki lekarze mogą nie tylko wzbogacić się o wiedzę teoretyczną, ale też w praktyce poznać możliwości diagnostyki i zwalczania chorób oczu na każdym ich etapie. Uczestnicy poznali w piątek np. małoinwazyjną technikę leczenia jaskry.

– Technologią mikropulsową, laserem mikropulsowym. Jest to bezpieczna dla pacjenta terapia. Przy okazji na świńskich gałkach lekarze mogą uczyć się, jak wykonać specjalistyczne znieczulenie pod torebkę Tenona, które bardzo często jest używane przy tym właśnie zabiegu – mówi Piotr Ryś, ABJ Vision Sp. Z o.o.

W dwudniowej konferencji udział biorą również wystawcy, którzy prezentują najnowocześniejsze technologie służące diagnostyce i leczeniu schorzeń okulistycznych. Są one wykorzystywane nie tylko w Polsce.

-Własnymi siłami zebraliśmy fundusze na sprzęt. Teraz prowadzimy taką zbiórkę funduszy, by projekt sfinalizować. Bo potrzebne są soczewki wewnątrzgałkowe, żeby te operacje przeprowadzić, potrzebne są leki, potrzebny jest dalszy sprzęt diagnostyczny, który musimy zakupić, żeby te podstawowe zabiegi zaćmy móc wykonać u pacjentów z Afryki- mówi Katarzyna Gogacz z Fundacji “Okuliści dla Afryki”.
II Śląskie Dni Okulistyczne “Okulistyka w kropelce” potrwają do soboty.

ZOBACZ MATERIAŁ WIDEO SILESIA FLESZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button