Zimno w Sosnowcu, Będzinie i Czeladzi. Problemy w EC Będzin
Ciepło nie dociera do mieszkańców Sosnowca, Będzina i Czeladzi. Tak ma być do końca tygodnia. Elektrownia mierzy się obecnie z dwoma awariami.
Awaria kotła parowego, a dzień wcześniej – wymiennika ciepła. Trwają prace naprawcze. Będzińska elektrownia zapewnia, że wszystko wróci do normy pod koniec tygodnia. Do tego czasu ciepło do mieszkań w Sosnowcu, Będzinie i Czeladzi popłynie od lokalnych przedsiębiorstw ciepłowniczych – podaje RMF24.
„Pragniemy zapewnić, że nasze zespoły techniczne pracują nieustannie, wykorzystując wszelkie dostępne środki, aby jak najszybciej przywrócić normalne funkcjonowanie zakładu” – tak brzmi fragment poniedziałkowego komunikatu spółki EC Będzin.
Na facebookowym profilu spółki EC Będzin, pod komunikatem skierowanym do mieszkańców Sosnowca, pojawiło się multum wpisów niezadowolonych mieszkańców, którzy skarżą się na chłód w mieszkaniach, wymieniając przy tym ulice, gdzie to ciepło nie dochodzi.
„Chcielibyśmy rozwiać wszelkie wątpliwości związane z ostatnimi doniesieniami o Elektrociepłowni Będzin. Informujemy, że nie mamy do czynienia z awarią turbiny. Obecnie przeprowadzamy naprawę uszkodzonego wymiennika ciepła, ale zapewniamy, że nie wpłynie to na dostawy ciepłej wody i ogrzewania w naszym mieście” – czytamy na Facebooku EC Będzin.
Spółka zapewnia, że ciepła woda, jak również ciepłe kaloryfery są w mieszkaniach sosnowiczan. Ich wpisy jednak wskazują na co innego.
„EC Będzin czyli wszystkie spółdzielnie z Sosnowca się zmówiły i nie dostarczają ogrzewania do mieszkań, czy o co chodzi, że zaś kaloryfery zimne w całym mieście? Dla mieszkańców nie jest istotne czego to awaria (przez awarię rozumiem również naprawę zepsutego wymiennika ciepła – więc proszę nie wklejać mi w odpowiedzi tej samej formułki), tylko kiedy zostanie usunięta. Tak więc pytam KIEDY?” – pisze pani Aleksandra.
Elektrociepłownia Będzin jest głównym producentem ciepła i energii elektrycznej w Zagłębiu Dąbrowskim. Należy do największych dostawców ciepła w regionie, z jego roczną produkcją na poziomie 1,6 mln gigadżuli. Podstawowymi produktami spółki są ciepło i prąd wytwarzane w kogeneracji. Dostawy mają charakter lokalny, a wytworzone ciepło w postaci gorącej wody i pary dostarczane jest dla sektora komunalnego i przemysłu w Zagłębiu. Poprzez system magistral ciepło dociera do odbiorców z Sosnowca, Będzina i Czeladzi.