Zła jakość powietrza w woj. śląskim. Dziś najgorzej w Mysłowicach i Rydułtowach
Polskie miasta znajdują się w czołówce rankingów miejsc z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Dziś najgorzej jest na śląski i w okolicach Krakowa.
W centrum Sosnowca ustawiono „mobilne płuca”, które wyłapują zanieczyszczenia z powietrza. Przez kilka dni zmieniły kolor, z białego na szary. Podobnie jest aktualnie w Zabrzu – jakość powietrza nie jest tam najlepsza.
We wtorek o poranku czujnik przy ulicy Partyzantów w Mysłowicach wskazywał przekroczenia pyłu zawieszonego PM 10 o 230 procent. Czujnik przy ulicy Ofiar Terroru w Rydułtowach wskazywał przekroczenia o 320 procent.
Lepiej – ale wciąż z przekroczonymi normami – było w Katowicach, Bytomiu, Piekarach Śląskich, Tarnowskich Górach i Gliwicach. Tam wartość pyły zawieszonego PM 10 przekroczona była o 120 procent.
Fatalną jakość powietrza, zaznaczaną na żółto, pomarańczowo czy czerwono, pokazywały we wtorek rano czujniki w prawie w całej Polsce.
Akcja Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”
„Zobacz czym oddychasz. Zmień to”. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na dramatyczną jakość powietrza spowodowaną spalaniem węgla i drewna w gospodarstwach domowych. Pomimo obowiązujących uchwał antysmogowych tempo wymiany „kopciuchów” w Polsce jest zbyt wolne.
Te najstarsze, pozaklasowe i nieefektywne kotły emitujące najwięcej szkodliwych substancji są jednocześnie najmniej ekonomicznym sposobem ogrzewania. Dlatego najlepszą odpowiedzią na kryzys energetyczny z jakim mamy obecnie do czynienia, jest wymiana źródła ciepła oraz termomodernizacja budynków, co pozwoli na ograniczenie zużycia energii oraz redukcję kosztów ogrzewania.
To już 4 edycja kampanii Polskiego Alarmu Smogowego. W tym sezonie grzewczym 7 instalacji mobilnych płuc odwiedzi 63 miejscowości w dziewięciu województwach. Instalacja to dwumetrowy model ludzkich płuc, który „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza.
Zanieczyszczenia osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Każda z instalacji ustawiana jest na okres dwóch tygodni, w różnych lokalizacjach, gdzie pokrywa się pyłem, i – zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza – przybiera grafitowy, a nawet czarny kolor. Wiele polskich regionów wprowadziło przepisy ograniczające spalanie paliw stałych w gospodarstwach domowych. Jednak nadal poziom zanieczyszczenia powietrza jest bardzo wysoki, a świadomość na temat dostępnych dotacji na wymianę źródeł ciepła oraz termomodernizację domów – niska.
Akcja z mobilną instalacją płuc ma zwrócić uwagę ludzi na problem i skłonić ich do działania (ubieganie się o dopłaty z ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze na wymianę źródeł ciepła i docieplenie domów). Kampania zwraca uwagę ludzi na problem i podnosi świadomość najbardziej dotkniętych społeczności, gdzie problem zanieczyszczenia powietrza jest bardzo poważny. Ponadto jest to kampania edukacyjno – informacyjna, która daje wyraźne wezwanie do podjęcia działania.
Źródło: Polski Alarm Smogowy