Złote algi w próbkach z Kanału Gliwickiego
Ostatnie wyniki badań z 10 czerwca, wykonane przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ, wskazują na obecność „złotej algi” w próbkach pobranych w Kanale Gliwickim oraz w Kanale Kędzierzyńskim.
Inwazyjny glon pojawił się w następujących punktach i wielkościach:
- Kanał Gliwicki, most przy śluzie Nowa Wieś – 51 mln komórek/litr,
- Kanał Gliwicki, most na Drodze Krajowej 40, ul. Przyjaźni – 8 tys. komórek/litr,
- Kanał Kędzierzyński, przed wlotem do Kanału Gliwickiego – 27 mln komórek/litr.
Służby prowadzą dalsze analizy dla wyjaśnienia przyczyn śnięcia ryb z czerwca bieżącego roku.
Śnięte ryby. Zdanie ekspertów
Możliwe, że do śnięcia ryb doprowadziło nałożenie się kilku różnych zjawisk. Z ustaleń ekspertów zespołu naukowego działającego przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska wynika, że toksycznemu zakwitowi „złotej algi” towarzyszy gwałtowny wzrost stężenia tlenu, nawet do poziomu 200%. Ilość komórek „złotej algi” stwierdzana w tym w tym roku jest nawet kilkunastokrotnie niższa niż w roku ubiegłym. Latem 2022 roku podczas toksycznego zakwitu „złotej algi”, liczebność tego glonu w wodach Kanału Gliwickiego przekraczała 400 mln i dochodziła do 600 mln komórek/litr.
Badania w toku
Po przeprowadzonych 29 i 30 maja akcjach neutralizacji „złotej algi” na śluzach Sławęcice oraz Nowa Wieś w Kanale Gliwickim, badania wykonywane w kilku kolejnych dniach po zakończeniu akcji nie stwierdzały obecności tego glonu w wodach Kanału Gliwickiego. Jest prawdopodobne, że „złota alga” dostała się do niego wraz z nurtem wody, z Kanału Kędzierzyńskiego. Naukowcy podkreślają, że nie zawsze pojawienie się „złotej algi” jest równoznaczne z wyrzuceniem przez nią zabójczych dla ryb toksyn. Dlatego są konieczne dalsze szczegółowe badania. Wyniki będą znane w ciągu kilku kolejnych dni. Pomiary parametrów wody są kontynuowane. Bieżące działania koordynuje Wojewoda Opolski.