Silesia Flesz najnowsze informacje

Zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy?

Już niebawem nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. Czynność ta dla wielu osób ostatecznie zwiastuje nadejście wiosny – dzięki przestawieniu wskazówek doba zdaje się być dłuższa. 

 

Godziny na większości urządzeń zmieniają się automatycznie. Ręcznie trzeba nastawić m.in. analogowe zegarki czy czasomierze znajdujące się w prostych urządzeniach AGD i RTV.

Zmiany czasu na letni i zimowy zostały wprowadzone dla oszczędności energii. Od kwietnia do października dni stają się dłuższe, przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę do przodu ma za zadanie efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego.

Jak długo jeszcze będziemy zmieniać czas?

Cykliczne zmiany czasu obowiązują w ponad 60 krajach na świecie. Czasu w Europie nie zmieniają tylko Rosja, Białoruś oraz Islandia – w tych krajach przez cały rok obowiązuje czas letni.

Powiązane artykuły

Od lat trwa dyskusja na temat zniesienia zmian czasu na letni i zimowy. Temat poruszyła już Unia Europejska. Poprosiła kraje członkowskie, żeby zadeklarowały, jaki czas ma u nich obowiązywać przez cały rok. Jednak nadal nie wprowadzono takiego obowiązku. Decyzję z kolei podjęły już Stany Zjednoczone.

[Senat USA już zdecydował o przejściu na czas letni na stałe]

– Efektywność energetyczna, podawana przez wiele lat jako wiodący argument jest dzisiaj praktycznie niezauważalna. Zmiana trybu pracy, znacząco różna od tego stosowanego w początkach zmiany czasu, sprawia, że stopień uzależnienia od światła dziennego jest praktycznie niezauważalny. Dodatkowo nastąpiła istotna zmiana profilu gospodarek wielu krajów, z produkcji w stronę usług. Zmiany w obciążeniu sieci energetycznej, jak pokazały to analizy PSE SA w Polsce, nie są dziś zauważalne. Mówiąc wprost, brak związku przyczynowo-skutkowego między zmianą czasu a obciążeniem sieci wynikającym ze zmiany naszych zachowań. Kwestia zmiany czasu przekłada się dziś głównie na nasz komfort psychofizyczny, i to on dziś stanowi znaczący koszt – komentował dla TVS dr Bartłomiej Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach jeszcze w 2022 r.

W 2022 roku ze zmiany czasu zrezygnowały kolejne państwa na świecie. Władze Meksyku i Jordanii zdecydowały o pozostaniu na stałe przy czasie letnim. W niektórych krajach zwyczaj przestawiania wskazówek zegarów nigdy nie istniały. Czasu letniego nigdy nie wprowadzono m.in. w Japonii, Wenezueli, Arabii Saudyjskiej i większości państw afrykańskich.

Przejście na czas letni następuje zawsze w ostatnią niedzielę miesiąca. Najbliższa zmiana czasu z zimowego na letni przypada więc w nocy z 30 na 31 marca. Wskazówki zegarów należy wówczas przestawić z godziny 2:00 na 3:00. 

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button