Zmiany dotyczące certyfikatu covidowego. Parlament Europejski zdecydował
Parlament Europejski i państwa członkowskie UE przedłużą o rok, do końca czerwca 2023 r., rozporządzenie w sprawie ważności unijnego cyfrowego certyfikatu Covid na podróże wewnątrz Unii.
Rozporządzenie przedłużające ważność certyfikatu, potwierdzającego szczepienie przeciwko COVID-19, negatywny wynik testu lub przebycie infekcji w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, weszło w życie 1 lipca 2021 r. i miało wygasnąć 30 lipca 2022 r. Komisja Europejska zaproponowała w lutym przedłużenie go o rok.
CZYTAJ TAKŻE: Certyfikat covidowy ważny bezterminowo. Ale nie dla wszystkich
Certyfikat covidowy ważny bezterminowo. Ale nie dla wszystkich
Ustawodawcy europejscy chcą zagwarantować obywatelom Europy swobodę poruszania się w przypadku pojawienia się nowego niepokojącego wariantu.
Porozumienie osiągnięte w poniedziałek musi jeszcze zostać formalnie zatwierdzone przez Parlament Europejski i Radę UE, aby mogło wejść w życie przed 30 czerwca.
W Polsce unijny certyfikat covidowy dla osób, które przyjęły przypominającą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19, jest ważny bezterminowo.
Ponieważ nie ma rekomendacji w sprawie czwartej dawki, poza osobami powyżej 80 lat oraz tych, z obniżoną odpornością, zapadła decyzja o bezterminowej ważności certyfikatu w Polsce – wyjaśnił minister zdrowia.
Dawka przypominająca podawana jest po przyjęciu pełnego cyklu (zwykle dwóch dawek), jej celem jest wzmocnienie i utrwalenie ochrony przeciw COVID-19.
Źródło: RMF24.pl, wp.pl