Zmiany na autostradach w Polsce. Od 1 lipca
Za kilka dni wejdzie w życie ustawa, która wprowadzi dwie zmiany na polskich autostradach.
-
Zniesiony zostanie pobór opłat na odcinkach autostrad płatnych, które obecnie zarządzane są przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
-
Zniesienie opłat dotyczyć będzie pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, czyli samochodów osobowych oraz motocykli.
-
Uniemożliwienie wprowadzenia opłat także na pozostałych zarządzanych przez GDDKiA autostradach, które są obecnie bezpłatne, a także na odcinkach, które są w realizacji.
-
Kierowcy będą zwolnieni z opłat za przejazd od 1 lipca 2023 r.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadzi rewolucyjne zmiany. Zgodnie z nimi zniesione zostaną opłaty za przejazd państwowymi autostradami. Zwolnienie z opłat dotyczy kierowców pojazdów do 3,5 tony i kierowców motocykli.
Nie trzeba będzie płacić za przejazd na autostradzie A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica za przejazd pojazdem o masie do 3,5 tony.
Opłaty w dalszym ciągu będą pobierane od pojazdów ciężarowych oraz autobusów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony.
– Zniesienie opłat za przejazd autostradami od pojazdów osobowych spowoduje przeniesienie części ruchu z dróg alternatywnych, wybieranych obecnie przez kierowców z uwagi na opłaty na autostradach. Zwiększy się zatem poziom bezpieczeństwa na drogach krajowych i samorządowych w okolicy autostrad. Zaoszczędzone zostaną dzięki temu też środki na ich utrzymanie, remonty i modernizację – powiedział minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Obecnie kierowcy mają w Polsce do dyspozycji 1800 km autostrad. Opłaty są pobierane na odcinakach A2 Stryków – Konin i A4 Wrocław – Sośnica zarządzanych przez GDDKiA o łącznej długości 261 km. Tu opłaty wynoszą 10 gr/km od samochodów osobowych i 5 gr/km od motocykli.
Odcinki płatnych autostrad zarządzanych przez koncesjonariuszy: A1 Gdańsk – Toruń, A2 Konin – Nowy Tomyśl – Świecko oraz A4 Katowice – Kraków mają łącznie 469 km długości.
Zmiany dla ciężarówek
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury