Zmiany na uczelniach wyższych! O co chodzi w programie reform w ramach ustawy o szkolnictwie wyższym? [WIDEO]
Zmiany na uczelniach wyższych budzą emocje. Dziś przekonywał do nich minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. W Katowicach odbyła się debata o rozwoju kadr nauki i szkolnictwa wyższego. Chodzi o program reform w ramach ustawy o szkolnictwie wyższym.
Walka z robalami w Jaworznie i z dzbanami dewastującymi miasto w Sosnowcu:
–Część tych przepisów nie domyśleliśmy w trakcie pracy nad ustawą, część tych wadliwych przepisów została włączona w trakcie prac legislacyjnych – mimo negatywnego stanowiska ministerstwa. Nie ma tych przepisów wiele, i nie chodzi o żaden zasadniczy filar, ale racjonalna korekta tej ustawy będzie potrzebna – mówi Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Wiadomo, że do 1 października mają powstać (i zostać opublikowane) nowe statuty uczelni. Do tego czasu zmienić się powinna struktura organizacyjna uczelni. Przyjęci będą pierwsi studenci – szkół doktorskich. Nie będzie katedr i zakładów. Część środowiska akademickiego obawia się chaosu na uczelniach przy jej reorganizacji.
– De facto spłaszczyliśmy strukturę uczelni. Mamy poziom uczelni – rektorski, wydziałów – dziekani i instytutów – dyrektorzy – więcej nie ma. Głębiej nie ma. Są dowolnie tworzone zespoły. Tak rozumiemy autonomię uczelni i pracownika – jest swoboda zrzeszania się w zespoły zadaniowe – mówi prof. Andrzej Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Śląskiego
– Zmienią się nazwy wydziałów, zmieni się struktura organizacyjna, jeżeli teraz rekrutujemy się na kierunek prawo – to będzie nadal ten sam kierunek po 1 października. Z perspektywy kandydata, który rekrutuje się na dany kierunek – to nie są takie duże zmiany – mówi Jacek Szymik Kozaczko, rzecznik prasowy UŚ w Katowicach.
Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce jest pierwszą od ponad 10 lat reformą szkolnictwa wyższego w Polsce.