#News najnowszeDzieje sięTygodnik TVS

Zmiany w organizacji ruchu w Katowicach związane z dniem Wszystkich Świętych 

Uroczystość Wszystkich Świętych to okres wzmożonego ruchu na drogach, szczególnie w pobliżu cmentarzy. W związku z tym w dniach 1 i 2 listopada w rejonie cmentarzy nastąpi czasowa zmiana organizacji ruchu. Zachęcamy do zapoznania się z informacją dotyczącą tych zmian i stosowania się do poleceń wydawanych na miejscu przez policjantów.

Rejon cmentarza przy ul. Damrota

  • Zamknięcie ulicy dla ruchu kołowego nastąpi od ul. Powstańców do ul. Przemysłowej.

Rejon cmentarza przy ul. Brackiej

  • Zamknięcie dla ruchu kołowego prawego pasa ul. Brackiej na odcinku od ul. Chorzowskiej do zjazdu na DTŚ. Z uwagi na zamknięcie prawego pasa ulicy Brackiej nastąpi wyłączenie jednego pasa do skrętu w lewo z ulicy Chorzowskiej w ulicę Bracką, a także jednego pasa ruchu do jazdy na wprost przy ul. Złotej. Zalecany objazd ul. Chorzowską, przez os. Tysiąclecia. Parkowanie pojazdów – ul. Złota, plac przy stacji paliw, ul. Bracka.

Rejon cmentarza przy ul. Wróblewskiego

  • Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ulicy Nowotarskiej od ul. Wrocławskiej do ul. Podhalańskiej. Parkowanie pojazdów – parking przy cmentarzu, ul. Nowotarska.

Rejon cmentarza przy ul. Murckowskiej

  • Wprowadzenie znaku „zakaz zatrzymywania” z odholowaniem pojazdu na koszt właściciela na odcinku od wylotu z A-4 do wyjazdu z ul. Porcelanowej. Parkowanie pojazdów – parking przy cmentarzu, przy czym będzie obowiązywał zakaz wjazdu na parking pierwszym wjazdem z kierunku ul. Porcelanowej.

Rejon cmentarza przy ul. Panewnickiej

  • Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ul. Bronisławy od ul. Panewnickiej do ul. Poleskiej (w przypadku dużego natężenia ruchu pieszego może nastąpić czasowe wstrzymanie ruchu kołowego). Parkowanie pojazdów – parking pl. Kościelny, pobliskie ulice.

Rejon cmentarza przy ul. Cmentarnej

  • Zamknięcie całego odcinka ulicy dla ruchu kołowego. Parkowanie pojazdów – ul. Oswobodzenia.

Rejon cmentarza przy ul. Popiełuszki

  • Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ul. Popiełuszki od ul. Le Ronda do ul. Techników. Parkowanie na parkingach wzdłuż ul. Techników.

Zmiany zostaną wprowadzone w nocy z 31 października na 1 listopada, a poprzednia organizacja ruchu zostanie przywrócona do wczesnych godzin porannych 3 listopada w uzgodnieniu z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. Reagując na sytuację na drogach Policja może wprowadzać czasowo dodatkowe zmiany lub kierować ruchem – będzie to uzależnione od sytuacji i potrzeb.

Zmiany w komunikacji publicznej

Na dzień Wszystkich Świętych ZTM we współpracy z miastami Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przygotował liczne udogodnienia dla osób, które wybierają się na groby bliskich. Tego dnia zamiast jechać autem i martwić się m.in. o miejsce parkingowe, będzie można bezpłatnie korzystać ze wszystkich autobusów, tramwajów i trolejbusów ZTM. Dodatkowo, 1 i 2 listopada uruchomione zostaną specjalne linie autobusowe oznaczone literą „C”. Dzięki nim łatwiej będzie dojechać w pobliże najczęściej uczęszczanych cmentarzy. W przypadku Katowic to linie C5 (Katowice Mickiewicza – Katowice Cmentarz Komunalny) i C8 (Zawodzie Centrum Przesiadkowe – Katowice Francuska). Więcej informacji dostępnych jest na stronie: metropoliaztm.pl.

W trosce o środowisko

1 listopada to czas zadumy, kiedy chcemy uczcić pamięć zmarłych bliskich, czego symbolem są stawiane na grobach znicze i kwiaty. Warto jednak pamiętać, że wszystkie te rzeczy staną się po jakimś czasie odpadami. Przygotowywanie grobów do świąt i porządki również powodują, że odpadów jest znacznie więcej niż zazwyczaj. W zeszłym roku MPGK Katowice wywiozło na przełomie października i listopada ponad 900 m3 odpadów z cmentarzy. Dlatego porządkując groby bliskich, w miarę możliwości pamiętajmy o segregacji odpadów. Na cmentarzach zarządzanych przez miasto dostępne są duże pojemniki na odpady, a także oddzielne kosze na plastik i szkło. Należy przy tym mieć na uwadze, że szklane znicze przed wyrzuceniem do pojemnika na szkło powinny zostać pozbawione elementów plastikowych i wkładu. Wkłady, ze względu na ich zawartość należy wyrzucać do frakcji zmieszanej. Dobrą praktyką jest wymiana zniczy – wypalone, ale w dobrym stanie, można oddać w specjalnie wyznaczone miejsce – takie regały można znaleźć m.in. na cmentarzu komunalnym przy ul. Murckowskiej w Katowicach.

– Jeśli planujemy wymienić dekoracje na grobie naszych bliskich, a znicz jest nieuszkodzony, możemy go odłożyć na regał, z którego inna osoba może go po prostu wziąć i uzupełnić jedynie o wkład. Jest to dużo bardziej ekologiczne i mniej kosztowne, tworzymy wtedy znacznie mniej odpadów niż w przypadku, gdy używamy zniczy jednorazowo – mówi Justyna Buchalik, naczelniczka wydziału komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta Katowice.

źródło: UM w Katowicach 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button