Kategorie

Zmiany w paszportach. Dotyczą nas wszystkich

Rząd przyjął projekt ustawy o dokumentach paszportowych. Przepisy te na nowo regulują sposób realizacji spraw paszportowych. Rozwiązania zostały przygotowane w MSWiA i zakładają m.in. powstanie nowego Rejestru Dokumentów Paszportowych (RDP).

 

Projekt przyjęty przez Radę Ministrów zakłada, że w ramach Systemu Rejestrów Państwowych (SRP) będzie funkcjonował nowy Rejestr Dokumentów Paszportowych. Dokumenty paszportowe są jednym z dwóch kluczowych rodzajów dokumentów (obok dowodów osobistych), potwierdzających tożsamość i obywatelstwo ich posiadaczy oraz uprawniających do przekraczania granic państw. Z tego względu zdecydowano także o włączeniu RDP do SRP.

Śledztwo pod choinkę? Detektyw Monk od grudnia w Telewizji TVS!

Powiązane artykuły

Przygotowane w MSWiA rozwiązania zakładają odstąpienie od papierowej wersji wniosku o wydanie dokumentu paszportowego. Po wejściu w życie zmian, wniosek będzie generowany w Rejestrze Dokumentów Paszportowych przez urzędnika, a następnie podpisywany przez wnioskodawcę na urządzeniu służącym do pobierania podpisu. Ponadto zostaną uruchomione usługi elektroniczne tj. weryfikacja ważności paszportu, sprawdzenie, jakie dane są przetwarzane w rejestrze, możliwość zgłoszenia utraty paszportu, skutkujące automatycznym unieważnieniem dokumentu.

W projekcie ustawy zawarto także zapis, który obniża do 12 lat granicę wieku, od którego wydawane są paszporty z 10-letnim terminem ważności i podpisem. Uproszczone zostaną także opłaty paszportowe (konkretne kwoty opłat znajdą się w rozporządzeniu do ustawy).

Zmiany w przepisach obejmą też procedury ubiegania się o drugi paszport. Drugi paszport będą wydawali wojewodowie i konsulowie, bez konieczności uzyskania zgody ministra spraw wewnętrznych i administracji. Wydłużeniu do 3 lat ulegnie również okres ważności drugich paszportów (aktualnie to 2 lata).

Ponadto rozwiązania przyjęte przez rząd rozszerzają katalog osób, uprawnionych do posiadania paszportu tymczasowego o osoby małoletnie, które w związku z kontynuacją nauki, rozwojem indywidualnych umiejętności lub koniecznością zapewnienia im opieki potrzebują pilnie wyjechać za granicę.

Wśród zmian jest także skrócenie przebiegu postępowań w sprawach odmowy wydania i unieważnienia dokumentu paszportowego na wniosek uprawnionego podmiotu (np. sądu, prokuratora).

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Zaszczepione dzieci z pierwszeństwem do przedszkoli! Sąd uznał, że to nie dyskryminacja

Wdychamy tylko 20% tlenu. Reszta to pyły i gazy! Senackie komisje zdrowia i klimatu debatowały o smogu w Bielsku-Białej

 

źr. MSWiA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button