reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pomp ciepła. Różnią się tym, jak pozyskują energię. Głównie jest to powietrze, grunt, czy woda. I choć nie jest to tania inwestycja, to w województwie śląskim jest coraz większe zapotrzebowanie na ich zakup oraz dofinansowanie.

Co przede wszystkim jest spowodowane niestabilnymi cenami prądu. Przy spadających cenach węgla, mniej osób decyduje się na ich zakup. Dodatkowo nadchodzą zmiany dotyczące dofinansowań na pompy ciepła. 22 lutego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadził zmiany w programie „Czyste Powietrze”.

„Wprowadzenie zmian dotyczących obowiązywania nowych wymagań dla pomp ciepła planowany jest w kwietniu bieżącego roku. W związku z planem wprowadzenia tych zmian, dofinansowanie w programie, będzie można uzyskać na pompy ciepła, które znajdują się na liście ZUM. Lista ZUM to lista Zielonych Urządzeń i Materiałów stanowi pomoc dla wnioskodawców w wyborze urządzeń i materiałów.(…) ze względu na to, że ceny pomp ciepła często są zawyżane, a urządzenia nie spełniają określonych norm.” • Kamila Sandek, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Przez co są niskiej jakości. Eksperci, czy właściciele firm ostrzegają też przed złym dobraniem pompy ciepła do budynku oraz materiału z którego został wykonany, o czym przestrzega pan Karol, który instaluje pompy ciepła i sam od 8 lat korzysta z tego systemu.

Zainteresowanie pompami ciepła rośnie, ale zmienia się rodzaj klienta. Początkowo były to osoby, które miały nowe budynki.

„Teraz klienci, którzy do nas przychodzą w większości są to osoby, które mają instalancje fotowoltaiczną na starych zasadach, gdzie ten bilans energetyczny energii wysyłanej do pobranej jest na dobrym poziomie i to ogrzewanie wychodzi naprawdę tanio lub osoby, które nie mają alternatywnego źródła energii, czyli nie mają wkopanego gazu.” • Karol Skorus, Klimatyzacja Katowice

Zmiany w regulaminie oraz nowe wymogi dotyczące konieczności przedstawienia raportów z badań pomp ciepła potwierdzających parametry wskazane w etykiecie energetycznej i karcie produktu zostaną uaktualnione po zakończeniu prac implementacyjnych przez Instytut Ochrony Środowiska.

Autor: Karolina Komada

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button