Zmiany w przepisach od 1 sierpnia. Co się zmieni?
Prawo dla przedsiębiorców znacząco zmieni się 1 sierpnia. Wszystko za sprawą wygaszenia przepisów ustawy covidowej, która wprowadziła ułatwienia m.in. w handlu i przy zatrudnianiu pracowników. Pracodawcy zyskają nowe obowiązki, a dodatkowo zmienią się zasady opłacania składek na ZUS.
W świetle przepisów covidowych okres ważności zezwoleń na pobyt czasowy był przedłużany z mocy prawa. 1 lipca został jednak oficjalnie odwołany stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, zaś ustawodawca dał pracodawcom 30 dni na przystosowanie się do zmian i sprawdzenie, czy wszyscy zatrudnieni cudzoziemcy mają prawo, by świadczyć usługi w Polsce.
Taryfa ulgowa skończy się także w przypadku właścicieli sklepów. Ustawa covidowa dawała im bowiem furtkę do otwarcia sklepów w niedziele. Do tej pory ostatniego dnia tygodnia kasę mógł więc obsługiwać tylko właściciel sklepu albo członkowie jego rodziny, ale w placówce mogli przebywać też pracownicy, którzy np. ustawiali towary na półkach, co w praktyce ułatwiało otwieranie sklepów w ostatni dzień tygodnia.
Od wtorku 1 sierpnia br. właściciele sklepów nie będą już mogli zlecać pracownikom prac związanych z rozładunkiem towaru w niedziele.
Od 1 sierpnia br. małe firmy będą mogły opłacać niższe składki przez kolejny rok. Z wydłużonego okresu obowiązywania małego ZUS-u plus będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy przynajmniej w jednym miesiącu w 2023 r. korzystali z tej ulgi. Co ważne, składkę zdrowotną nadal trzeba będzie płacić w pełnej wysokości.
Źródło: ZUS, Radio ZET