Kategorie

Zmiany w strefie płatnego parkowania w Katowicach, czyli nowa polityka parkingowa w centrum miasta

Gotowy jest już projekt uchwały Rady Miasta wprowadzającej zmiany w strefie płatnego parkowania w Katowicach. Ujednolicenie stawek i abonamenty dla osób zameldowanych lub rozliczających podatek dochodowy w Katowicach – to główne zapisy tego projektu. Radni będą głosowali nad jego przyjęciem na kwietniowej sesji Rady Miasta.

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Do Katowic wjeżdża dziennie średnio 123 tys. pojazdów z rejestracjami z miast ościennych. Liczba miejsc parkingowych w Śródmieściu jest ograniczona, a parkują tu głównie osoby z innych miast. Zależy mi na tym, żeby mieszkańcy Katowic załatwiając sprawy w centrum mieli gdzie zaparkować pojazd i nie musieli szukać miejsca przez kilkanaście minut. Z drugiej strony osoby zamieszkujące centrum również chcą móc parkować samochody pod swoimi domami. Dlatego kilka lat temu podjąłem decyzję o przemodelowaniu polityki parkingowej w mieście. Jej głównym celem jest zachęcenie tysięcy osób przyjeżdżających codziennie do Katowic do pracy z innych miast, by korzystały z komunikacji publicznej i centrów przesiadkowych, jak to się dzieje od lat w wielu krajach Europy Zachodniej. Projekt uchwały to pierwszy krok we wdrażaniu przez miasto nowej polityki parkingowej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Mieszkańcy centrum, jak i całego miasta będą traktowani w sposób preferencyjny – poprzez abonamenty miesięczne czy też karty mieszkańca strefy płatnego parkowania. Mniejszy ruch w Śródmieściu oznacza także zmniejszenie emisji spalin, hałasu i wzrost bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.

Główne zmiany:

Ujednolicenie stawek opłat w Podstrefach „Śródmieście” i „Ceglana-Wita Stwosza”.

  • pierwsza godzina 3 zł
  • druga godzina 3,6 zł
  • trzecia godzina 4,2 zł
  • każda kolejna godzina 3 zł

Wprowadzenie abonamentów: miesięcznego oraz kwartalnego dla osób zameldowanych lub rozliczających podatek dochodowy w Katowicach.

Podwyżka wysokości opłaty dodatkowej wraz z uzależnieniem jej wysokości od terminu zapłaty – 200 zł (obecnie 50zł)
Odstąpienie od wydawania druków:
„karty mieszkańca”
„karty parkingowej” dla przedsiębiorców
„karty pojazdu hybrydowego”
„karty pojazdu współdzielonego”
imiennego identyfikatora parkingowego

Możliwość ich zastąpienia zapisami w systemie informatycznym MZUiM oraz kontroli za pomocą urządzeń mobilnych.

Projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania dla pojazdów samochodowych na drogach publicznych na obszarze miasta Katowice dziś umieszczono na Platformie Konsultacji Społecznych, konsultacje trwają dwa tygodnie, do 6 kwietnia.

Link: https://bit.ly/2P3tP6h

W związku ze zrealizowaną modernizacją techniczną systemu poboru opłat, możliwe jest realizowanie płatności za parkowanie kartą lub gotówką a także za pomocą aplikacji mobilnych: SkyCash, mPay, Pango, moBilet, ePark.

Katowice stawiają na transport zrównoważony, czyli przyjazny dla pieszych, rowerzystów, pasażerów komunikacji – ale też kierowców – dlatego wprowadza się udogodnienia dla wszystkich grup. W ubiegłym roku otwarte zostały dwa duże Centra Przesiadkowe w Brynowie i Zawodziu oraz Międzynarodowy Dworzec Autobusowy „Sądowa”, a od 2018 r. kierowcy mają do dyspozycji Park and Ride w Ligocie. Katowice chcą w ten sposób zachęcać osoby przyjeżdżające spoza miasta, do korzystania z komunikacji publicznej i centrów przesiadkowych.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Dlaczego doszło do wybuchu gazu w Zabrzu? Wciąż trwa ustalanie przyczyn eksplozji [WIDEO]

Kilka razy strzelił do żony z broni czarnoprochowej. Jak doszło do zabójstwa w Knurowie? [NOWE FAKTY]

Macie pościel? Pomóżcie szpitalowi w Mysłowicach! Trwa zbiórka [WIDEO]

 

źr. UM Katowice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button