Zmiany w świadczeniu „Dobry start”. Sprawdź, co się zmieniło
Od 1 lipca można składać online wnioski o świadczenie „Dobry start”. Do tej pory Polacy złożyli ich już ponad milion. Uwaga, jeszcze w tym roku czekają nas spore zmiany. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia rozszerzający krąg osób uprawnionych do świadczenia o uczniów szkół dla dorosłych i policealnych. Zmiany mają obowiązywać już od sierpnia.
Sosnowiec czeka na uchodźców? Konsulat w Katowicach już jest! Zobaczcie go w TOP 5 SILESIA FLESZ
W tym roku, podobnie jak w roku poprzednim, rodzice i opiekunowie uczących się dzieci do 20 r. życia (w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami – do 24 r. życia) mogą składać wnioski o świadczenie na wyprawkę szkolną od 1 lipca drogą elektroniczną (za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia, a od 1 sierpnia – drogą tradycyjną.
– To 300 zł, które może być przeznaczone na zakup nowego plecaka, piórnika, stroju czy butów sportowych, zajęcia dodatkowe. Jest pełna dowolność, rodzice najlepiej wiedzą, na co wydać te pieniądze – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.
Do tej pory Polacy złożyli już ponad milion wniosków o świadczenie „Dobry start”.
W przyjętym przez Radę Ministrów projekcie rozporządzenia ws. zmian w programie „Dobry start” chodzi przede wszystkim o objęcie świadczeniem również uczniów szkół dla dorosłych i szkół policealnych.
– Chcemy objąć świadczeniem wszystkich uczniów, bez względu na typ szkoły. Nie przewidujemy natomiast żadnych zmian w kryteriach wieku dziecka, na które przysługuje świadczenie. Wciąż będzie to 20. rok życia oraz 24. w przypadku dziecka niepełnosprawnego – tłumaczy minister Bożena Borys-Szopa.
Uwaga, wnioski o świadczenie „Dobry start” na ten rok szkolny dla uczniów szkół dla dorosłych i szkół policealnych, składane będą tylko drogą tradycyjną (np. podczas osobistej wizyty w urzędzie lub drogą pocztową). „Brak jest bowiem możliwości, w trakcie rozpoczynającego się od 1 lipca 2019 r. okresu składania wniosków drogą elektroniczną, zmiany kreatorów bankowych w celu umożliwienia, za pomocą bankowości elektronicznej, złożenia wniosków o świadczenie dobry start dla wyżej wskazanych osób” – czytamy w projekcie.
Projekt rozporządzenia wprowadza także możliwość ubiegania się o świadczenie za pomocą systemu teleinformatycznego udostępnianego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie wnioski o tzw. wyprawkę szkolną, obok drogi tradycyjnej, można składać drogą elektroniczną przez kanał bankowości elektronicznej oraz portal Emp@tia.
Zgodnie z projektem zmiany wejdą w życie od 1 sierpnia 2019 r.
W 2018 r., czyli pierwszym roku działania programu, wypłacono łącznie 4,408 mln świadczeń „Dobry start”. Oznacza to, że o świadczenie wnioskowali niemal wszyscy uprawnieni. W ubiegłym roku program kosztował 1,322 mld zł.
źr. MRPiPS