Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Zmodernizowany dworzec w Dąbrowie Górniczej już gotowy

Mieszkańcy mogą już korzystać z nowo otwartego dworca kolejowego w Dąbrowie Górniczej. Inwestycja pochłonęła około 300 milionów złotych i objęła nie tylko remont 135-letniego budynku dworca, ale też m.in. perony i parking. 

Dworzec w Dąbrowie Górniczej zupełnie się zmienił. Mowa nie tylko o samym budynku, ale także jego otoczeniu. Mieszkańcom się podoba.

– Bardzo ładny, tylko długo to wykończenie jego. Przesuwane terminy były, miało być pod koniec wakacji, mamy już październik. No na razie jest czynny. Tylko szkoda, że kasa tylko na jedną zmianę – Tadeusz, mieszkaniec Dąbrowy Górniczej.

Obok nowo wyremontowanego dworca powstało centrum przesiadkowe z z parkingiem dla samochodów i rowerów oraz przystankami autobusowymi. Wyremontowano też plac przed samym budynkiem dworca. Największe zmiany przeszedł zabytkowy, pochodzący z 1888 roku, budynek dworca.

– Mamy piękną elewację. Elewację czerwoną, która została odtworzona. 70 proc. wymagało napraw, uzupełniania ubytków. Ktoś by nie uwierzył, że to w ten sposób teraz wygląda. Mamy piękną stolarkę okienną, drzwiową, która była wykonywana na specjalne zamówienie – mówi Ireneusz Maślany, PKP S.A.

Powiązane artykuły

W samym budynku znajduje się kasa biletowa, jest także poczekalnia i pokój dla matki z dzieckiem. Wyremontowane zostały także perony i przejście podziemne, które do nich prowadzi. Z kolei na peronach zamontowano elektroniczne tablice, które wyświetlają rozkład jazdy pociągów. To jedna z największych inwestycji w Dąbrowie Górniczej w ostatnich latach.

– Mamy mnóstwo zadań, którymi w samorządzie się zajmujemy, między innymi jest rozbudowa Zagłębiowskiego Centrum Onkologii i przebudowa głównego układu komunikacyjnego w mieście. Ale tak- to ważna inwestycja dla mieszkańców, co wyrażali i też widać to teraz po ich zadowoleniu – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Budowa centrum przesiadkowego wraz z modernizacją dworca zostały podzielone na kilka zadań, które zostały sfinansowane ze pieniędzy: miasta, GZM, PKP PLK, PKP S.A., Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego i Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Autor: Paweł Jędrusik

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button