Znów sinice w Paprocanach. Czy trzeba się bać i co to za bakterie?
Od 18 lipca 2022 znów nie można kąpać się na Paprocanach w Tychach. Powód: sinice. Pojawiają się tu co roku. Co to za bakterie? Czy trzeba się ich bać i kiedy będzie się można kąpać?
Informację, że w Paprocanach znów są sinice, podał tyski MOSiR 18 lipca rano: kąpielisko trzeba zamknąć z powodu zakwitu sinic! Dzieci mogą się kąpać na wodnym placu zabaw, a dorośli i dzieci – korzystać z kurtyn wodnych. Do kiedy kąpielisko jest zamknięte? Do odwołania.
Na razie pracownicy MOSiR codziennie sprawdzają stan wody. Gdy tylko sytuacja się poprawi, kąpielisko zostanie ponownie otwarte.
Sinice w Paprocanach pojawiają się co roku. Zawsze wtedy, gdy dłuższy czas temperatura wody wynosi 18- 25 stopni Celsjusza. Zakwit utrzymuje się przez około 5-7 dni, zatem jest nadzieja, że na weekend będzie się tu można kąpać.
Dlaczego nie można szybciej usunąć sinic z wody?
– Podejmowaliśmy różne działania, które miały rozwiązać problem przyznaje rzeczniczka UM Tychy, Ewa Grudniok. – Zresztą wciąż zgłaszają się firmy, które chcą nam pomóc, ale koszty takich działań są ogromne. Na dodatek nikt nie daje gwarancji że problem sinic zostanie rozwiązany – wyjaśnia.
ZOBACZ TEŻ NA TVS.PL:
OTO ZACHWYCAJĄCE STAWIKI W SOSNOWCU
Sinice. Co to za bakterie
To cyjanobakterie, jedne z najstarszych organizmów na ziemi. Pojawiają się i w jeziorach, i n. w Bałtyku (często w Zatoce Gdańskiej), ale wolą jednak wody słodkie. Najlepiej czują się w ciepłej wodzie obfitej w składniki odżywcze. Nie wszystkie są toksyczne. Ale niektóre sinice mogą wywołać niepożądane reakcje u ludzi, a nawet ostre zatrucia.
Do typowych objawów zatrucia sinicami podczas kąpieli należą:
- rumień, pokrzywka, wysypka, świąd skóry,
- zapalenie spojówek,
- bóle brzucha, wymioty, nudności, biegunka,
- gorączka, dreszcze,
- bóle mięśni,
- duszności, zawroty głowy.
Dolegliwości te mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, gdzie był toksyczny zakwit sinic. W przypadku pojawienia się zakwitów sinic w danym zbiorniku wodnym, konieczne jest unikanie kontaktu ze skażoną wodą. Jeśli już mamy objawy zatrucia, idźmy do lekarza, szczególnie w przypadku zatrucia u dzieci.
ZOBACZ TEŻ WIDEO O SINICACH W JEZIORZE PAPROCAŃSKIM