Silesia Flesz najnowsze informacjeStyl życia

Tą biblioteką zachwycił się pisarz. Patrzcie co za cudo

To jedna z najpiękniejszych bibliotek w Polsce, ocenił znany pisarz. Co go zachwyciło? Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej – Chebziu. Zobaczcie to cudo.

Mariusz Szczygieł odwiedził w sierpniu 2023 woj. śląskie w ramach festiwalu literackiego „Miedzianka po Drodze”. I zachwycił się Rudą Śląską. Dokładnie – biblioteką, która od kilku lat działa w zabytkowym budynku dworca Ruda Śląska – Chebzie.

 – Z daleka wygląda to miejsce jak galeria handlowa w jakimś dawnym poprzemysłowym budynku. Ale  zobaczycie książki. To jedna z najpiękniejszych bibliotek w Polsce. Usytuowana na dworcu kolejowym w Rudzie Śląskiej – Chebziu. Większość pomieszczeń opanowała biblioteka. Znów wracam do Rudy. Jakoś nie mogę z niej mentalnie wyjechać – napisał pisarz i dziennikarz na Instagramie we wrześniu. I pokazał zdjęcia. A także przytoczył to, co mówią bibliotekarki, pracujące na dworcu: – Świetnie, że jesteśmy też dworcem – mówią bibliotekarki. – Bo wiele osób, które tylko przejeżdżały przez Rudę, teraz wysiada tu, wypożycza książkę, oczywiście oddaje przeczytaną, i wsiada do następnego pociągu.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Mariusz Szczygieł (@szczygiel_mariusz)

Powiązane artykuły

Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej. Co to jest?

 

Stacja biblioteka naprawdę jest na dworcu, i to czynnym. Obok przejeżdżają pociągi. Budynek dworca powstał w 1899 roku. Przez lata, kiedy kolej upadała, upadał i on. Dopiero w 2018 roku został zrewitalizowany. Ale co zrobić z wprawdzie pięknym, ale niepotrzebnym na potrzeby dworca budynkiem?  Przejmując budynek dworca wiedzieliśmy, że nie wystarczy go wyremontować. Kluczowy będzie pomysł na takie wykorzystanie obiektu, aby to miejsce żyło – mówiła nam kilka lat temu nieżyjąca już prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Rewitalizacja dworca Ruda Śląska – Chebzie

Kompleksowa rewitalizacja budynku dworca w Chebziu zakończyła się z końcem 2018 roku. Prace polegały przede wszystkim na adaptacji wnętrza budynku pod bibliotekę. W głównej hali powstała stalowa antresola ze szklaną balustradą. Tu zlokalizowane są regały biblioteczne oraz czytelnia. Na końcu holu głównego jest przestrzeń pod wypożyczalnię, tam też jest wejście na antresolę. Udało się odrestaurować zabytkową klatkę schodową, ornamenty na sufitach, żeliwne słupy.

Koszt rewitalizacji to ponad 8 mln. zł. Miasto pozyskało na jego odrestaurowanie 95 proc. dotacji. Stację Biblioteka zaprojektowała pracownia Krzysztofa Kulika.

Oprócz biblioteki obiekt jest też halą dworcową. W 2019 roku budynek został wybrany Dworcem Roku. Wygrał też konkurs „Budynek Zadbany”. 

Biblioteka w budynku dworca w Rudzie Śląskiej

Architektura w TVS

Architektoniczna maszkara. Znów głośno o bloku ze Śląska

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button