Kategorie

Zostawili dzieci, w tym 13-miesięczne niemowlę, bez opieki w mieszkaniu. Rodzice wrócili kompletnie pijani

36-letni mieszkaniec Oświęcimia oraz jego o sześć lat młodsza żona, pozostawili w mieszkaniu swoje małoletnie dzieci, wśród których było również 13-miesięczne niemowlę. Kiedy pijani wrócili do domu, dzieci znajdowały się już pod opieką policjantów.

 

Policjanci otrzymali zgłoszenie od anonimowej osoby, dotyczące płaczu dziecka dochodzącego z jednego z mieszkań na terenie Oświęcimia. Policjanci pojechali pod wskazany adres. Nie mieli problemu ze znalezieniem mieszkania, gdyż już na klatce schodowej usłyszeli płacz dziecka. W mieszkaniu, gdzie panował ogólny nieład przebywało dwoje dzieci w wieku 10 i 12 lat, a na łóżku leżał płaczący niemowlak. Funkcjonariusze natychmiast zajęli się dziećmi, na miejsce wezwali również pogotowie ratunkowe, w celu sprawdzenia ich stanu zdrowia. W międzyczasie do mieszkania wrócili rodzice dzieci: 36-letni mężczyzna oraz jego 30-letnia żona. Oboje byli pijani. Pod ich opieką znajdowało się czwarte, 7-letnie dziecko. Chcąc uniknąć konsekwencji swojego rażącego zachowania, rodzice odmówili poddania się badaniu stanu trzeźwości i zaczęli znieważać policjantów. Szybko zostali jednak zatrzymani i trafili do oświęcimskiej komendy policji. Badanie stanu trzeźwości matki wykazało 2,83 promila alkoholu w organizmie, natomiast ojca 2,64 promila alkoholu. Czwórka ich dzieci po badaniach lekarskich, została przewieziona do jednej z placówek opiekuńczych, a następnie oddana pod opiekę wychowawców.

W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia małoletnich na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, a także znieważenia policjantów, wobec rodziców wszczęte zostało postępowanie. Dodatkowo o sprawie został powiadomiony Sąd Rejonowy Wydział Rodzinny i Nieletnich, który podejmie dalsze decyzje opiekuńcze. Za narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia małoletnich grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, natomiast za znieważenie funkcjonariusza, grozi kara do 1 roku pozbawienia wolności.

W ujawnieniu skrajnej nieodpowiedzialności rodziców, ogromne znaczenie miała reakcja osoby postronnej. Gdyby nie to zgłoszenie sytuacja dzieci, z całą pewnością nie uległaby poprawie, a rodzice w dalszym ciągu zaniedbywaliby swoje obowiązki wobec nich. Policja apeluje więc o reagowanie i zgłaszanie przypadków ujawnionych zaniedbań wobec dzieci. Wystarczy jeden telefon do służb ratunkowych.

Powiązane artykuły

 

(źr: www.policja.pl)

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button