Skip to content

Związkowcy JSW grożą strajkiem. Domagają się podwyżek

09 stycznia 2023
Agnieszka Strzelczyk
Górnicy jadą do Warszawy! Chcą dymisji członków Rady Nadzorczej JSW
(fot. archiwum)

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej domagają się podwyżek dla załogi. Do zarządu spółki został wysłany list w tej sprawie. Właśnie mija ultimatum postawione w tym liście przez stronę związkową.

 

We liście wysłanym do zarządu spółki strona związkowa zapowiedziała rozpoczęcie sporu zbiorowego, co w ostateczności może zakończyć się akcją protestacyjną.

Wśród postulatów związkowców jest 25-procentowa podwyżka dla załogi od stycznia. Argumenty strony związkowej za podwyżką są dwa: inflacja oraz wzrost kosztów życia.

Jak czytamy w informacji Górniczej Solidarności, brak zgody pracodawcy na postulowane podwyżki sprawił, że związkowcy chcą, aby rada nadzorcza negatywnie zaopiniowała plan techniczno-ekonomiczny.

- Decyzją Zarządu Spółki, w Planie Techniczno-Ekonomicznym na 2023 rok zaplanowano realny wzrost kosztów energii, inwestycji czy usług, a zamrożono najważniejszy koszt, czyli wynagrodzenie pracowników JSW. Rada Nadzorcza powinna negatywnie zaopiniować Plan Techniczno-Ekonomiczny na 2023 rok. (...) Podwyżki wynagrodzenia nie są naszą fanaberią, ale koniecznością w dzisiejszych trudnych czasach. (...) Na zamrożenie kosztów pracy przez Zarząd JSW S.A. nie będzie naszej zgody, a odpowiedzią będzie wszczęcie procedury sporu zbiorowego, z groźbą strajku włącznie - podała z kolei Zakładowa Organizacja Koordynacyjna (ZOK) NSZZ "Solidarność" w JSW.

Na zamrożenie kosztów pracy przez zarząd JSW nie będzie – jak piszą związki - zgody, a odpowiedzią ma być wszczęcie procedury sporu zbiorowego, z groźbą strajku włącznie. Związki dały zarządowi spółki trzy dni na spełnienie sformułowanego w piśmie postulatu.

Tagi

Podobne wpisy

  • 38 dzieł Witkacego

    Muzeum Historii Katowic kupiło dzieła Witkacego za 8 mln zł!

    Redakcja
  • Toksyczna hałda przy Kalinie ma zniknąć! Podpisano umowy na inwestycję za blisko 26 mln zł

    Monika Sławik
  • Majowa EkoWizja: Zielone Czeki 2026 rozdane. Kto został doceniony za działania na rzecz środowiska?

    Redakcja

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Finansowanie strony: Śląskie Finansowanie strony: PARP