Żywiec z pełnym dostępem do opieki medycznej – oddziały szpitalne wznowiły działalność
W ostatnich miesiącach szpital w Żywcu mierzył się z problemami kadrowym, czy problemami z wypłatą wynagrodzeń. To doprowadziło do zawieszenia działalności oddziałów szpitalnych. Teraz podjęto decyzję o wznowieniu działalności Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej I, Oddziału Chorób Wewnętrznych z pododdziałem nefrologii oraz Izby Przyjęć.
Szpital w Żywcu Izba przyjęć działa od 12 listopada 2024 roku.
W specjalnym komunikacje dyrekcja szpitala w Żywcu informuje, że działalność izby została przywrócona 12 listopada o godzinie 12:30. Mieszkańcy Powiatu Żywieckiego mają teraz możliwość korzystania z pomocy medycznej w sytuacjach nagłych.
„Decyzja ta jest efektem intensywnych działań całego zespołu szpitala, podjętych z uwagi na bardzo trudną sytuację ochrony zdrowia w naszym regionie i szukania niestandardowych rozwiązań”. – podkreśla Małgorzata Świątkiewicz, dyrektor Szpitala Żywiec.
Izba Przyjęć wznowiła działalność. Ze względu na braki kadrowe nie wszystkie dyżury na obu ścieżkach – internistycznej i chirurgicznej – zostały zabezpieczone. W związku z tym mogą pojawiać się utrudnienia w funkcjonowaniu izby. Zespoły ratownictwa medycznego mogą dłużej przez to czekać na przekazanie pacjentów.
Tymczasowe porozumienia-wynagrodzenia będą wypłacana z opóźnieniem
Od pewnego czasu Szpital Żywiec zmagał się z problemami finansowymi. Chodziło o wypłatę wynagrodzeń. To 7 października doprowadziło do zawieszenia działalności oddziałów szpitalnych. Wznowienie działalności chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz chorób wewnętrznych jest możliwe dzięki podpisaniu tymczasowych porozumień z personelem medycznym. Jak mówi Małgorzata Świątkiewicz, w najbliższym casie wynagrodzenia będą wypłacana z opóźnieniem. Co istotne zawarte porozumienie obowiązywać będzie do stycznia przyszłego roku. To co wydarzy się później, zależeć ma od decyzji NFZ.
Jaka będzie przyszłość szpitala w Żywcu?
NA to pytanie trudno dać jednoznaczną odpowiedź, bo cały czas trwają rozmowy dotyczące sytuacji w szpitalu. Od nich zależeć będzie zapewnienie dalszej działalności medycznej.
Deklarujemy gotowość do dalszych rozmów z Ministerstwem Zdrowia, Narodowym Funduszem Zdrowia i innymi zainteresowanymi stronami, aby wypracować trwałe rozwiązania, które zabezpieczą ciągłość opieki zdrowotnej dla mieszkańców powiatu żywieckiego”. – zaznacza dyrektor Małgorzata Świątkiewicz.