Skip to content

Koleje Śląskie: Wracają połączenia do czeskiego Bohumina

13 marca 2023
Agnieszka Strzelczyk
Mężczyzna spacerował po torach. Usłyszał sygnał dzwiękowy z pociągu osobowego i odskoczył ona sąsiedni tor. [fot. poglądowa / archiwum]
. [fot. poglądowa / archiwum]

Koleje Śląskie przywrócą w czerwcu zawieszone w zeszłym roku połączenie kolejowe do czeskiego Bohumina.

 

Koleje Śląskie przywrócą zawieszone połączenie kolejowe do Bohumina. Zawieszenie wcześniejszych połączeń było spowodowane pandemią Covid-19. Po ustabilizowaniu się sytuacji pandemicznej przywrócenie połączeń na poprzednich zasadach nie było już możliwe.

Zmienione zostały bowiem uwarunkowania prawne dotyczące wjazdu pojazdów szynowych do Republiki Czeskiej. Zmiany dotyczyły kwestii standardów łączności oraz przejazdu na torze testowym. Koszty związane z dopełnieniem wszystkich nowych procedur mogłyby wynieść nawet ok. 1,5 mln zł - poinformowały Koleje Śląskie. 

Koleje Śląskie jeszcze nie stosują tych rozwiązań, niezbędne jest zatem dostosowanie systemu łączności. Ponadto konieczne jest uzyskanie przez maszynistów certyfikatu podstawowej znajomości języka czeskiego.

W efekcie uzgodniono, że od 11 czerwca do 9 grudnia br. Koleje Śląskie uruchomią trzy pary połączeń kolejowych w relacji Bohumin - Chałupki - Bohumin. Obsługę taborową i maszynistów zapewnią odpłatnie Koleje Czeskie. Drużyna konduktorska i taryfa przewozowa będą zapewnione przez Koleje Śląskie.

Łączny koszt uruchomienia połączeń w tym terminie ma oscylować w granicach 300 tys. zł.

Źródło: Koleje Śląskie

Tagi

Podobne wpisy

  • Nadchodzą ekstremalne temperatury! Nie zostawiaj zwierząt w potrzebie

    Monika Sławik
  • Rusza sezon nad zalewem Nakło-Chechło. Kolejne ostrzeżenia służb

    Kamil Janisz
  • Zadzwonił do niego „policjant" - mieszkaniec Zabrza stracił blisko 55 tys. zł

    Monika Sławik

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Finansowanie strony: Śląskie Finansowanie strony: PARP