Skip to content

Kolejny nabór do programu in vitro w Sosnowcu

10 marca 2023
Agnieszka Strzelczyk
W tym roku miasto przeznaczyło na program in vitro 200 tys złotych. W sumie może w nim wziąć udział 41 par.

15 marca w Sosnowcu rozpocznie się nabór wniosków w ramach programu in vitro. Pary, które są zainteresowane uczestnictwem mogą zgłaszać się do klinik, które przystąpiły do konkursu.

Tylko w tym roku Sosnowiec wyda na ten cel 200 tysięcy złotych. W ramach całego programu, który rozpoczął się w 2021 roku i potrwa do 2024 roku będzie to 800 tys. zł.

- W tym roku 40 par kolejnych, bo w sumie całość tego programu obejmuje 160 par. Z takich informacji dla nas najważniejszych, do tej pory w sumie urodziło się 35 dzieci z tego programu naszego miejskiego. Ponadto cztery kobiety są jeszcze w ciąży - mówi Krzysztof Polaczkiewicz, Urząd Miejski w Sosnowcu.

Nabór z kolei zakończył się w lutym w Częstochowie. W tym mieście in vitro jest dofinansowywane od 11 lat.

- W poprzednich latach było bardzo duże zainteresowanie. W ubiegłym roku 44 wnioski zostały złożone, a dwa lata temu 65 wniosków. Jak to zwykle jest przy takich kwestiach formalnych, czasami ktoś się wycofuje, 40 par mogło skorzystać z tego dofinansowania z naszego programu zdrowotnego. W tym roku jest mniej wniosków, wpłynęło 29 wniosków - mówi Tomasz Jamroziński, Urząd Miasta Częstochowy.

Jednak nie wszystkie miasta decydują się na dofinansowywanie in vitro. Dla par, w których miejscach zamieszkania nie ma takich programów, jest dobra wiadomość – wkrótce ruszy program wojewódzki. Na ten cel województwo śląskie wyda 20 milionów złotych przez cztery lata.

- W tej chwili jesteśmy na etapie opiniowania projektu polityki zdrowotnej pn. „Dofinansowanie metody in vitro, czyli leczenia niepłodności”, dla par, które starają się o potomstwo. Jest to projekt, który będzie rozłożony na lata 2023-2026. W tej chwili mamy zabezpieczone 5 milionów złotych na ten rok - mówi Katarzyna Stachowicz, radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Na razie nie wiadomo, kiedy program się rozpocznie, ale jest duża szansa, że będzie to jeszcze przed wakacjami.

Autor: Paweł Jędrusik

Tagi

Podobne wpisy

  • Rozbudowa Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach

    Monika Sławik
  • Nożownik zaatakował w szpitalu! Ranne pacjentki i personel medyczny

    Monika Sławik
  • CBŚP i SG przejęły ponad 80 kg narkotyków

    Uderzenie CBŚP i Straży Granicznej. Przejęto ponad 80 kg narkotyków wartych miliony

    Redakcja

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Finansowanie strony: Śląskie Finansowanie strony: PARP