Skip to content

Rozbudowa Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach

26 czerwca 2026
Monika Sławik
fot. Śląskie Pozytywna Energia

W Katowicach zakończono rozbudowę Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka”. Uroczystość otwarcia odbyła się pod hasłem Budujemy tożsamość.

Rozbudowa ma na celu zwiększenie możliwości prowadzenia działalności edukacyjnej, kulturalnej oraz organizacji wydarzeń dla mieszkańców i odwiedzających.

Otwarcie z udziałem rodzin górników

W uroczystości wzięli udział m.in. rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 r. w kopalni „Wujek”, przedstawiciele samorządu województwa śląskiego i miasta Katowice oraz środowisk kultury. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali reprezentanci rodzin ofiar wydarzeń z 1981 roku. Wcześniej uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod krzyżem-pomnikiem upamiętniającym dziewięciu górników. Hasło wydarzenia Budujemy tożsamość nawiązuje do roli instytucji jako miejsca pamięci i edukacji historycznej.

Już jutro dzień otwarty

W programie dnia otwartego zaplanowano m.in. warsztaty rodzinne, zwiedzanie tarasu widokowego oraz wystaw w przestrzeniach zewnętrznych, a także strefę informacyjną dotyczącą wolontariatu. Odbędą się spotkania ze świadkami historii, uczestnikami strajku i pacyfikacji kopalni „Wujek” w grudniu 1981 r. Przewidziano także warsztaty z tworzenia notacji historycznych, otwarcie wystawy fotografii Pomiędzy Marzeny Bugały-Astaszow oraz spotkanie z autorami zdjęć kopalni „Wujek”. W programie znajdzie się również koncert, prezentacja archiwum ŚCWiS oraz prezentacja książek „drugiego obiegu” – tych wydanych w PRL poza cenzurą.

źródło: opracowanie własne na podstawie materiałów ŚCWiS

 

Komentarze dla tego wpisu są wyłączone.

Tagi

Podobne wpisy

  • Nożownik zaatakował w szpitalu! Ranne pacjentki i personel medyczny

    Monika Sławik
  • CBŚP i SG przejęły ponad 80 kg narkotyków

    Uderzenie CBŚP i Straży Granicznej. Przejęto ponad 80 kg narkotyków wartych miliony

    Redakcja
  • Nowy wiadukt na ul. Bagiennej otwarty. Kierowcy pojadą już po dwóch pasach

    Kamil Janisz

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Finansowanie strony: Śląskie Finansowanie strony: PARP