Rozbudowa Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach
W Katowicach zakończono rozbudowę Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka”. Uroczystość otwarcia odbyła się pod hasłem Budujemy tożsamość.
Rozbudowa ma na celu zwiększenie możliwości prowadzenia działalności edukacyjnej, kulturalnej oraz organizacji wydarzeń dla mieszkańców i odwiedzających.
Otwarcie z udziałem rodzin górników
W uroczystości wzięli udział m.in. rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 r. w kopalni „Wujek”, przedstawiciele samorządu województwa śląskiego i miasta Katowice oraz środowisk kultury. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali reprezentanci rodzin ofiar wydarzeń z 1981 roku. Wcześniej uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod krzyżem-pomnikiem upamiętniającym dziewięciu górników. Hasło wydarzenia Budujemy tożsamość nawiązuje do roli instytucji jako miejsca pamięci i edukacji historycznej.
Już jutro dzień otwarty
W programie dnia otwartego zaplanowano m.in. warsztaty rodzinne, zwiedzanie tarasu widokowego oraz wystaw w przestrzeniach zewnętrznych, a także strefę informacyjną dotyczącą wolontariatu. Odbędą się spotkania ze świadkami historii, uczestnikami strajku i pacyfikacji kopalni „Wujek” w grudniu 1981 r. Przewidziano także warsztaty z tworzenia notacji historycznych, otwarcie wystawy fotografii Pomiędzy Marzeny Bugały-Astaszow oraz spotkanie z autorami zdjęć kopalni „Wujek”. W programie znajdzie się również koncert, prezentacja archiwum ŚCWiS oraz prezentacja książek „drugiego obiegu” – tych wydanych w PRL poza cenzurą.
źródło: opracowanie własne na podstawie materiałów ŚCWiS