Skip to content

Środa popielcowa. Jutro rozpoczyna się Wielki Post

21 lutego 2023
Agnieszka Strzelczyk
Dziś środa popielcowa. Rozpoczyna się Wielki Post
Dziś środa popielcowa. Rozpoczyna się Wielki Post (fot. archiwum)

Jutro środa popielcowa, czyli początek Wielkiego Postu. W tym dniu na każdej mszy świętej księża posypują popiołem głowy wiernych. To znak pokuty.

 

Środa Popielcowa, przypadająca w tym roku 22 lutego, rozpoczyna w Kościele katolickim trwający 40 dni okres Wielkiego Postu. Dla wiernych jest on wezwaniem do pokuty i przemiany życia, tj. wewnętrznego nawrócenia. Środa Popielcowa swą nazwę przyjęła z obrzędu posypywania głów popiołem.

Podczas posypania księża wypowiadają słowa Prochem jesteś i w proch się obrócisz lub Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. Przypominają w ten sposób, że życie nie kończy się śmiercią, ale jest przejściem do życia wiecznego, o które należy zadbać już teraz.

Księża przypominają również, że w środę popielcową obowiązuje post ścisły tzn. jakościowy i ilościowy. Oznacza to wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz spożycie jednego posiłku do sytości.

Zarówno w Środę Popielcową jak i przez cały Wielki Post nie wolno uczestniczyć w potańcówkach ani imprezach towarzyskich. Możemy słuchać muzyki, jednak powinna być ona cicha i dyskretna. Dawniej nie wolno było również po cichu śpiewać zaś wszelkie głośniejsze okrzyki dzieci były karane.

Tagi

Podobne wpisy

  • Jarmark Produktów Tradycyjnych w chorzowskim skansenie

    Jarmark Produktów Tradycyjnych wraca do chorzowskiego skansenu. Będą regionalne smaki i konkurs kulinarny

    Kamil Janisz
  • Zatrzymania i fałszywe dokumenty

    Wakacyjne zatrzymania i fałszywe dokumenty w Pyrzowicach

    Redakcja
  • Ostatni odcinek obwodnicy Gliwic coraz bliżej. Do przetargu zgłosiło się 10 firm

    Ostatni odcinek obwodnicy Gliwic coraz bliżej. Do przetargu zgłosiło się 10 firm

    Kamil Janisz

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Finansowanie strony: Śląskie Finansowanie strony: PARP