reklama
REKLAMA
reklama

Test wiedzy o Powstaniach Śląskich

Results

Dziękujemy za udział w teście!

Dziękujemy za udział w teście!

Następne

#1. Po I Wojnie Światowej o nowym kształcie Europy (w tym przynależności Górnego Śląska) decydowano podczas Konferencji Paryskiej. Traktat Wersalski ustanawiał, że na terenie Górnego Śląska odbędzie się plebiscyt i to mieszkańcy zdecydują, do kogo w przyszłości będzie on należał. Wyniki plebiscytu nie miały być wiążące, traktowano je jako próbę zbadania opinii publicznej. Kto miał zająć się organizacją plebiscytu?

Następne

#2. Na początku 1920 roku na obszarze plebiscytowym Górnego Śląska pojawiły się wojska sprzymierzonych. Ich głównym celem było zabezpieczenie władzy Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej oraz zapewnienie spokoju na Górnym Śląsku w czasie kampanii plebiscytowej. Tworzące korpus oddziały wojskowe z Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch przybyły na teren plebiscytowy w różnym czasie. Które z nich przybyły jako ostatnie?

Następne

#3. Gdy po I Powstaniu Śląskim teren plebiscytowy opuścił niemiecki Grenzschutz, na miejscu pozostała niemiecka policja bezpieczeństwa Sicherheitspolizei. Jej obecność krytykowali działacze polscy. Uważano, że policjanci swoimi działaniami uniemożliwiają uczciwe przeprowadzenia plebiscytu. Dopiero jesienią 1920 roku, po II powstaniu śląskim, nastąpiła jej likwidacja. Zastąpiła ją parytetowa, polsko-niemiecka Policja Plebiscytowa. Jak popularnie nazywana była Sicherheitspolizei?

Następne

#4. 20 marca 1921 roku na Górnym Śląsku odbył się plebiscyt. Kilka miesięcy wcześniej Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku zdecydowała na jakich warunkach ma się on odbyć oraz kto może w nim wziąć udział. Głosować mogły:

Następne

#5. 9 stycznia 1920 roku na mocy art. 88 Traktatu Wersalskiego oraz umowy francusko- niemieckiej, zawartej w celu przeprowadzenia plebiscytu na Górnym Śląsku kontrolę nad obszarem plebiscytowym przejęła Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku. Na jej czele stanął wojskowy widoczny na zdjęciu z powitania przedstawicieli komisji na dworcu kolejowym. Był to:

Następne

#6. Rankiem 16 lipca 1922 roku orkiestry wojskowe i cywilne odegrały pobudkę na ulicach Katowic. Około godziny ósmej witano gości przybyłych specjalnymi pociągami, wśród nich byli przedstawiciele polskiego rządu i parlamentu. Godzinę później w katowickim parku południowym (parku Kościuszki) rozpoczęła się msza polowa, a po niej najważniejsze wydarzenie tego dnia - podpisanie Aktu Przejęcia części Górnego Śląska przez Rząd Polski. Kto w imieniu mieszkańców Górnego Śląska złożył wtedy uroczysty ślub wierności wobec ojczyzny?

Następne

#7. Kiedy 20 czerwca 1922 r., przez most na granicznej do tej pory Brynicy, na tereny Górnego Śląska uroczyście wkroczyły polskie wojska nastąpiło symbolicznie „rozkucie pruskich kajdan niewoli”. Kto tego dokonał?

Następne

#8. Przed bramą Myslowitzgrube ok. 3 tys. górników z żonami i dziećmi oczekiwało na wynagrodzenia za pracę. Wzburzony oczekiwaniem tłum wtargnął na plac kopalni. W tym czasie wezwany oddział Grenzschutz Ost otworzył ogień. Zginęło 7 górników, 2 kobiety i 13-letni chłopiec. Pacyfikacja nazwana została później Masakrą w Mysłowicach i stała się jedną z przyczyn wybuchu powstania śląskiego. O które powstanie chodziło?

Następne

#9. W nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku wybuchło I Powstanie Śląskie. Trwało kilka dni, do momentu, aż komendant powstania Alfons Zgrzebniok widząc, że nie ma szans na zdobycie większej ilości amunicji oraz, że pomoc z Polski nie nadejdzie a Niemcy ściągają znaczne posiłki, wydał rozkaz zaprzestania walk. Powstańcy walczyli z oddziałami Grenzschutzu, i regularnej 11 dywizji niemieckiej armii. Po powstaniu około 22 tysięcy osób w obawie prze represjami musiało opuścić Górny Śląsk. Kiedy zakończyło się I Powstanie Śląskie?

Następne

#10. 20 marca 1921 roku przeprowadzono na Górnym Śląsku zapowiedziany w Traktacie Wersalskim plebiscyt. Wzięło w nim udział 1 190 637 osób, czyli aż 97,5% ogółu uprawnionych, w tym ponad 19% tzw. emigrantów (osób urodzonych na obszarze plebiscytowym, ale już na nim nie mieszkających). Jak rozłożyły się wyniki plebiscytu?

Następne

#11. II Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 roku. Rozkaz o rozpoczęciu działań bojowych wydało Dowództwo Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, na czele którego stał mężczyzna widoczny na zdjęciu. Jak nazywał się dowódca wojskowy II Powstania Śląskiego?

Następne

#12. III Powstanie Śląskie wybuchło 3 maja 1921 roku, gdy Komisja Międzysojusznicza przedstawiła projekt przyznania Niemcom prawie trzech czwartych obszaru plebiscytowego. W nocy z 2 na 3 maja specjalny oddział powstańczy pod dowództwem por. Tadeusza Puszczyńskiego-Wawelberga wysadził w powietrze mosty kolejowe na Odrze. W ten sposób przerywając połączenia kolejowe z resztą Niemiec. Jaki kryptonim nosiła ta akcja?

Następne

#13. W trakcie III Powstania Śląskiego największa bitwa odbyła się w dniach 21–26 maja 1921 roku w rejonie Góry Świętej Anny. W pierwszym dniu walk to strategiczne wzgórze zajęły bataliony Freikorpsu „Oberland” z Bawarii. W związku z silnym naporem Niemców, ciężar walk obronnych przejął powstańczy 1 pułk katowicki Walentego Fojkisa oraz bataliony strzelecko-toszeckie „Bogdana”. Po stronie niemieckiej w walkach tych wzięła udział kompania dolnośląskich ochotników z okolic Wałbrzycha kto nimi dowodził?

Następne

#14. Kto obwołał się dyktatorem III Powstania Śląskiego?

Następne

#15. 50 lat temu Kazimierz Kutz nakręcił film ”Sól Ziemi Czarnej”. Film fabularny oparty na historii związanej z Powstaniami Śląskimi. Ukazuje on losy jednego z siedmiu braci Basistów, którzy spontanicznie dołączają do powstania. Za realizację filmu odpowiadał Zespół Filmowy „Wektor”, a w 1970 film ”Sól Ziemi Czarnej” stał się oficjalnym polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Mimo, iż w filmie nie ma bezpośrednich odniesień do konkretnych wydarzeń historycznych, reżyser jasno określił, o które powstanie w filmie chodzi. Było to powstanie:

Następne

#16. W czasie I wojny światowej został powołany do armii niemieckiej i został trzykrotnie ranny. Zdobył stopień porucznika. Alfons Zgrzebniok w początkach 1919 czynnie zaangażował się w tworzenie Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Rok później był już jej komendantem, dowódcą I Powstania Śląskiego. Stanął także na czele II Powstania Śląskiego. Gdy po Plebiscycie cześć Górnego Śląska trafiła do Polski Alfons Zgrzebniok zerwał z wojskiem i został:

Następne

#17. W czasie kampanii plebiscytowej powołane zostały dwa komitety. Polski Komitet Plebiscytowy na czele, którego stanął Wojciech Korfanty. Jego siedziba znalazła się w Hotelu „Lomnitz” w Bytomiu. Odpowiednikiem po stronie niemieckiej był Niemiecki Komisariat Plebiscytowy w Katowicach. Kto był jego przewodniczącym?

Następne

#18. Jaką nazwę nosiła linia zaproponowana przez stronę polską rozdzielająca Górny Śląsk na część niemiecką i polską, uwzględniająca wynik plebiscytu przeprowadzonego w dniu 20 marca 1921 roku zgodnie z pierwotnie ustaloną zasadą liczenia głosów gminami, w których każda ze stron uzyskała większość?

Następne

#19. Jak nazywał się Polski działacz narodowy, który zginął w sierpniu 1920 roku podczas zamieszek w Katowicach, a którego śmierć stała się jedną z przyczyn wybuchu II Powstania Śląskiego?

Następne

#20. Jak liczne były oddziały powstańcze podczas III Powstania Śląskiego?

Następne

#21. Gdzie znajdowała się siedziba Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej na Górnym Śląsku?

Wyślij
reklama
Back to top button