Kategorie

Hip-hopowe rekolekcje, Noc Konfesjonałów, ekstremalne Drogi Krzyżowe… Śląsk w akcji „24 godziny dla Pana” [PROGRAM]

Całonocne czuwanie młodzieżowe z 4 na 5 marca br. zaplanowano w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Katowicach Piotrowicach (Manhattan). Nocne czuwanie odbędzie się również w sanktuarium Maryi Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śl. Dzień wcześniej w Katowicach Panewnikach adorację Jezusa w Najświętszym Sakramencie poprowadzi wspólnota i Szkoła Nowej Ewangelizacji Zacheusz. 18 marca w piekarskim sanktuarium odbędzie się Dzień Miłosierdzia, w programie którego znajdzie się adoracja i uwielbienie Jezusa, Droga Krzyżowa na Kalwarii, Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz Wieczór Miłosierdzia.

 
W czasie przedświątecznym w kilku parafiach archidiecezji zaplanowano Noce Konfesjonałów. Do spowiedzi w godzinach nocnych będzie można przystąpić w Tychach, w parafii św. Marii Magdaleny (25/26 marca), w Katowicach w kaplicy św. Barbary w Centrum Handlowym Silesia City Center (23/24 marca), w Wodzisławiu Śląskim w parafii św. Herberta (18/19 marca), w Katowicach Piotrowicach w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jana Bosko (23/24 marca). Ustalany jest termin Nocy Konfesjonałow w parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Mysłowicach.

 

W dziewięciu miejscach archidiecezji katowickiej funkcjonują stałe konfesjonały, gdzie z sakramentu pokuty i pojednania można skorzystać przez cały dzień. Księża dyżurują w następujących kościołach:

Katedra Chrystusa Króla, Katowice

Bazylika Imienia NMP i Św. Bartłomieja Ap.

Bazylika OO. Franciszkanów, Katowice Panewniki

Parafia Królowej Apostołów, Księża Werbiści, Rybnik

Parafia Miłosierdzia Bożego, Jastrzębie Zdrój

Parafia NSPJ Misjonarzy Oblatów, Katowice Koszutka

Parafia Św. Jadwigi Śląskiej, Chorzów

Parafia Św. Marii Magdaleny, Tychy

Parafia Św. Wojciecha, Mikołów.

 

Z kilku punktów archidiecezji katowickiej wyruszą uczestnicy Ekstremalnych Dróg Krzyżowych:

– 18 marca – Siemianowice Śląskie początek trasy kościół św. Michała Archanioła, koniec Siemianowice Śląskie kościół Krzyża Świętego (trasa 41km)

– 18 marca –  Żory, początek i koniec trasy parafia św. Filipa i Jakuba (trasa 40 km)

– 11 marca – początek Tychy, koniec Bieruń, (trasa 42 km)

– 11 marca – początek Tychy Żwaków, koniec Stare Bielsko, Trzy Lipki (trasa 46 km)

– 11 marca – Katowice, początek klasztor Ojców Dominikanów, koniec Oświęcim kościół Bożego Miłosierdzia (trasa 42 km).

– 18 marca – początek Rybnik, koniec Rudy (trasa 40 km).

 

W papieską inicjatywę wpisują się również liczne wielkopostne dni skupienia dla różnych grup i środowisk, rekolekcje parafialne i indywidualne w ośrodkach rekolekcyjnych, a także nabożeństwa Drogi Krzyżowej na ulicach miast (np. w Katowicach 18 marca)

 

W hip – hopowym klimacie rozpoczęły się rekolekcje wielkopostne w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 oraz Gimnazjum nr 5 w Rudzie Śląskiej. Orzegów odwiedzili Bęsiu (Łukasz Bęś) oraz DJ Yonas (Jonatan Blank). Artyści pod hasłem „RYMcerze” od kilku lat spotykają się z młodzieżą realizując swój projekt pt. „Nie zmarnuj swojego życia”. -Chcieliśmy przeprowadzić rekolekcje wielkopostne trochę inaczej. Mnie, jako katechecie chodzi o to, by z wartościami chrześcijańskimi dotrzeć do wszystkich uczniów, a że o Łukaszu słyszałem same dobre rzeczy uznałem, że najlepiej będzie go po prostu zaprosić – tłumaczył ks. Karol Płonka katecheta z ZSO nr 4, koordynator wydarzenia.

Bęsiu (Łukasz Bęś) oraz DJ Yonas (Jonatan Blank) tworzą skład pod hasłem „RYMcerze”. Od kilku lat spotykają się z młodzieżą, aby realizować swój projekt pt. „Nie zmarnuj swojego życia”. – Mamy na koncie ponad 300 szkół, 200 tys. uczniów. Docieramy do gimnazjów, liceów, ośrodków wychowawczych. Jeździmy po całej Polsce i Europie. Trzykrotnie byliśmy także w Stanach Zjednoczonych – mówił Łukasz Bęś. Występ „RYMcerzy” składa się z trzech części. Pierwsza to historia Bęsia, druga ma charakter profilaktyczny i przeplatana jest muzyką, trzecia zaś to niespodzianka dla młodzieży. – Najbardziej cieszy nas to, co się dzieje po spotkaniach. Bezpośrednio po występach, a także poprzez facebooka, czy przez e-mail docierają do nas historie konkretnych osób, które podkreślają, że projekt wpłynął na ich życie: pomógł wyjść z uzależnienia, dał do myślenia, zmotywował do rozwijania talentu. Ten projekt odbierany jest na wielu płaszczyznach – podkreślał artysta. Te koncerty to nie jedyne występy Bęsia i DJ Yonasa w Rudzie Śląskiej. 11 marca artyści odwiedzą Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 przy ul. Glinianej 2 (10:00) oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 przy ul. Tołstoja 13 (12:00).

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button