Kategorie

Rząd będzie bronił polskiego węgla przed „pakietem zimowym”? Deklaracje padły w Katowicach [WIDEO]

Polski rząd obawia się, że dekarbonizacja, czyli ograniczenie zużycia węgla, negatywnie wpłynie na polską gospodarkę. W nieprzypadkowym miejscu – w gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach, na wyjazdowym posiedzeniu spotkała się Komisja do spraw Unii Europejskiej.

 

My toczymy batalię, my będziemy walczyć o to, by te zapisy zostały zmienione, żeby zostały złagodzone, ale jednocześnie to, o czym dzisiaj rozmawialiśmy te nowoczesne technologie w górnictwie, w energetyce, one mają z drugiej strony w pewnym czasie doprowadzić do tego, że również węgiel będzie niskoemisyjny – mówi Izabela Kloc, komisja ds. Unii Europejskiej Sejmu RP.

Polski rząd obawia się, że dekarbonizacja, czyli ograniczenie zużycia węgla, negatywnie wpłynie na polską gospodarkę

Tzw. „pakiet zimowy” to program unijny którego celem jest ograniczenie emisji CO2 o 40 % . Węgiel mają zastąpić m.in. źródła odnawialne. Efekty zmian miałyby być odczuwalne w 2030 roku. Ma jednak jeden zasadniczy minus. -Realizacja na podstawie takich zapisów, jakie one są w tej chwili oznaczałaby konieczność przestawienia polskiej energetyki z węgla na gaz. A to by oznaczało zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego kraju, bo ten gaz musiałby pochodzić ze źródeł zagranicznych – uważa Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu ministerstwa rozwoju.

W nieprzypadkowym miejscu – w gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach, na wyjazdowym posiedzeniu spotkała się Komisja do spraw Unii Europejskiej

Wśród krajów unijnych Polska to kraj, w którym do produkcji energii wykorzystywana jest największa ilość węgla. Miks energetyczny oparty jest aktualnie na węglu w 85%. -Najważniejsze, żeby w tym miksie energetycznym polski węgiel pozostał i na polskim węglu można oprzeć naprawdę część tzw. gospodarki energetycznej. I do tego to generalnie zmierza, tak? Żebyśmy przekonali partnerów europejskich aby nie rezygnować z tego, móc z tego korzystać, tylko w jak najnowocześniejszych technologiach – mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Jednocześnie komisja zapowiedziała realizację, na razie tylko papierowego „Programu dla Śląska”. Ministerstwo jeszcze nad nim pracuje. Program zostanie przedstawiony 4 grudnia, nieprzypadkowo – w „Barbórkę”. (Martyna Mikołajczyk)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button