Ogromne kolejki z wnioskami po rekompensaty za deputaty węglowe [WIDEO, ZDJĘCIA]
Ruszyło składanie wniosków o rekompensaty za deputaty węglowe dla górniczych emerytów i rencistów. I jak można się było spodziewać – ustawiły się po nie spore kolejki. Nic dziwnego – czas na składanie wniosków o rekompensaty za deputaty węglowe jest tylko do 13 listopada, a uprawnionych jest ok. 235 tys. osób.
Coraz dłuższe kolejki za deputatami węglowymi dla górniczych emerytów i rencistów. Krzesełko się przydaje. Takie akcesoria są jak najbardziej wskazane, bo by złożyć wniosek o rekompensatę z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla trzeba swoje w kolejce odstać. – Godzinę piętnaście staliśmy w kolejce niestety. Za swoimi pieniążkami trzeba stać – narzeka pan Jan Ochalski, jeden ze składających wniosek o rekompensaty za deputaty węglowe dla górniczych emerytów i rencistów.
Na złożenie wniosku o rekompensatę za deputat węglowy, uprawnieni mają czas do 13 listopada. W sumie dokumenty można składać w blisko 40 punktach zlokalizowanych w centralach górniczych spółek i kopalniach.
Największa grupa uprawnionych wniosek o rekompensatę za deputat składa w Spółce Restrukturyzacji Kopalń. Według szacunków to tam trafi około 200 tysięcy z 235 tysięcy osób.
-Otworzyliśmy tych punktów 16. W każdym punkcie jest wiele stanowisk. Staraliśmy się zrobić wszystko, żeby zainteresowani mogli jak najsprawniej złożyć wnioski. Nasze punkty są otwarte codziennie od 8.00 do 20.00 przez te 21 dni. 1 i 11 listopada nie będziemy oczywiście pracować – wyjaśnia Witold Jajszczok, Spółka Restrukturyzacji Kopalń.
Na sytuację zareagowała także Polska Grupa Górnicza. –W związku z zainteresowaniem dużym podjęliśmy dzisiaj (25.10) decyzję, że nasze punkty, które pracowały do 14.00, będą pracowały dłużej – do godziny 20.00, także staramy się wszystkie wnioski obsługiwać na bieżąco i reagować na sytuację. Tam, gdzie jest duże zainteresowanie, tam uruchamiamy kolejne stanowiska – mówi Tomasz Głogowski, Polska Grupa Górnicza.
Wniosek o rekompensatę za deputat węglowy można pobrać osobiście – w wyznaczonych punktach bądź ze stron internetowej Ministerstwa Energii i spółek węglowych. Jego wypełnienie nie jest skomplikowane. –Wypełnienie wniosku jest łatwe czy nie? -Łatwe, proste. Jak ktoś umie wypełniać to dlaczego ma nie wypełnić wniosku – mówi Lech Ferens. – Łatwe, bardzo łatwe. Nie ma filozofii żadnej. Nie trzeba się specjalnie głowić żeby to wypełnić – mówi Ewald Jenderek. Wypłata świadczenia z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla zaplanowana jest do końca 2017 roku. (Sandra Hajduk)