AlarmRegionWiadomość dnia

Ogromne kolejki z wnioskami po rekompensaty za deputaty węglowe [WIDEO, ZDJĘCIA]

Ruszyło składanie wniosków o rekompensaty za deputaty węglowe dla górniczych emerytów i rencistów. I jak można się było spodziewać – ustawiły się po nie spore kolejki. Nic dziwnego – czas na składanie wniosków o rekompensaty za deputaty węglowe jest tylko do 13 listopada, a uprawnionych jest ok. 235 tys. osób.

 

Coraz dłuższe kolejki za deputatami węglowymi dla górniczych emerytów i rencistów. Krzesełko się przydaje. Takie akcesoria są jak najbardziej wskazane, bo by złożyć wniosek o rekompensatę z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla trzeba swoje w kolejce odstać. – Godzinę piętnaście staliśmy w kolejce niestety. Za swoimi pieniążkami trzeba stać – narzeka pan Jan Ochalski, jeden ze składających wniosek o rekompensaty za deputaty węglowe dla górniczych emerytów i rencistów.

Ruszyło składanie wniosków o rekompensaty za deputaty węglowe dla górniczych emerytów i rencistów

Na złożenie wniosku o rekompensatę za deputat węglowy, uprawnieni mają czas do 13 listopada. W sumie dokumenty można składać w blisko 40 punktach zlokalizowanych w centralach górniczych spółek i kopalniach.

Największa grupa uprawnionych wniosek o rekompensatę za deputat składa w Spółce Restrukturyzacji Kopalń. Według szacunków to tam trafi około 200 tysięcy z 235 tysięcy osób.

-Otworzyliśmy tych punktów 16. W każdym punkcie jest wiele stanowisk. Staraliśmy się zrobić wszystko, żeby zainteresowani mogli jak najsprawniej złożyć wnioski. Nasze punkty są otwarte codziennie od 8.00 do 20.00 przez te 21 dni. 1 i 11 listopada nie będziemy oczywiście pracować – wyjaśnia Witold Jajszczok, Spółka Restrukturyzacji Kopalń.

Na złożenie wniosku o rekompensatę za deputat węglowy, uprawnieni mają czas do 13 listopada

Na sytuację zareagowała także Polska Grupa Górnicza. –W związku z zainteresowaniem dużym podjęliśmy dzisiaj (25.10) decyzję, że nasze punkty, które pracowały do 14.00, będą pracowały dłużej – do godziny 20.00, także staramy się wszystkie wnioski obsługiwać na bieżąco i reagować na sytuację. Tam, gdzie jest duże zainteresowanie, tam uruchamiamy kolejne stanowiska – mówi Tomasz Głogowski, Polska Grupa Górnicza.

Największa grupa uprawnionych wniosek o rekompensatę za deputat składa w Spółce Restrukturyzacji Kopalń. Według szacunków to tam trafi około 200 tysięcy z 235 tysięcy osób

Wniosek o rekompensatę za deputat węglowy można pobrać osobiście – w wyznaczonych punktach bądź ze stron internetowej Ministerstwa Energii i spółek węglowych. Jego wypełnienie nie jest skomplikowane. –Wypełnienie wniosku jest łatwe czy nie? -Łatwe, proste. Jak ktoś umie wypełniać to dlaczego ma nie wypełnić wniosku – mówi Lech Ferens. – Łatwe, bardzo łatwe. Nie ma filozofii żadnej. Nie trzeba się specjalnie głowić żeby to wypełnić – mówi Ewald Jenderek. Wypłata świadczenia z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla zaplanowana jest do końca 2017 roku. (Sandra Hajduk)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close