Kategorie

Policja będzie werbowała bezrobotnych? Chętnych do pracy w policji coraz mniej [WIDEO]

Policja namawia bezrobotnych do założenia munduru. Niestety – mimo specjalnych kampanii promujących pracę w policji, chętnych do służby jest dramatycznie mało.

 

Jeszcze do niedawna chętnych do pracy w policji było znacznie więcej niż miejsc. Teraz policja zaczęła szukać pracowników nawet przez urzędy pracy. Taka sytuacja miała ostatnio miejsce na Dolnym Śląsku. Urząd pracy w Brzegu zaprosił bezrobotnych na specjalne spotkanie. -Kiedyś na jedno miejsce do policji było 5, 6 kandydatów. W tej chwili, jak uzyskałem informację, z doboru jest 2-3 na jedno miejsce. Aczkolwiek i tak kandydaci są dobierani, selekcjonowani, że tak powiem, że najlepsi są wybierani do służby – mówi Michał Szczęśniak, NSZZ Policjantów Woj. Śląskiego.

Policja namawia bezrobotnych do założenia munduru. Niestety – mimo specjalnych kampanii promujących pracę w policji, chętnych do służby jest dramatycznie mało

Dane mówią jednak co innego. Według statystyk z tego roku, w służbach mundurowych na jedno miejsce przypada jeden kandydat. A może być jeszcze gorzej. -Mamy coraz więcej ofert pracy i w zasadzie nie mamy już zawodów, w których pracowników jest więcej niż ofert. Zmierzamy powoli ku takiej sytuacji, że będziemy mieć rynek pracownika. Byłbym jeszcze ostrożny, żeby to ogłaszać, natomiast nieuchronnie pracownicy będą w uprzywilejowanej sytuacji na rynku pracy – mówi Arkadiusz Kaczor, WUP w Katowicach.

Mniej niż połowa kandydatów do pracy w policji pozytywnie przechodzi rekrutację. Mimo to policja przekonuje, że nie zamierza obniżać wymagań – rekrutacja dla aktywizowanych bezrobotnych będzie taka sama. A ta do najłatwiejszych nie należy. Sprawdzana jest wiedza na temat funkcjonowania państwa, sprawność fizyczna. Przejść trzeba także badania psychologiczne. Kandydata, który pomyślnie przejdzie wszystkie testy czeka kilkumiesięczne szkolenie.

Powiązane artykuły
Według statystyk z tego roku, w służbach mundurowych na jedno miejsce przypada jeden kandydat. A może być jeszcze gorzej

-Są tacy, którzy przyjdą tu pracować niezależnie jakie są warunki, bo po prostu marzą o tym, żeby być policjantami, ale pamiętajmy, że policja zapewnia również pewną stabilność na rynku pracy. Obecnie przyjęci funkcjonariusze do służby mają pewne 25 lat pracy, po tylu mogą przejść na emeryturę – mówi Nadkom. Tomasz Gogolin, KWP w Katowicach.

Według danych Komendy Głównej Policji, obecnie o zatrudnienie w policji ubiega się około 20 tysięcy osób, ale poziom przygotowania wielu kandydatów jest bardzo słaby. (Martyna Mikołajczyk)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button