AlarmKrajRegionWiadomość dnia

Policja będzie werbowała bezrobotnych? Chętnych do pracy w policji coraz mniej [WIDEO]

Policja namawia bezrobotnych do założenia munduru. Niestety – mimo specjalnych kampanii promujących pracę w policji, chętnych do służby jest dramatycznie mało.

 

Jeszcze do niedawna chętnych do pracy w policji było znacznie więcej niż miejsc. Teraz policja zaczęła szukać pracowników nawet przez urzędy pracy. Taka sytuacja miała ostatnio miejsce na Dolnym Śląsku. Urząd pracy w Brzegu zaprosił bezrobotnych na specjalne spotkanie. -Kiedyś na jedno miejsce do policji było 5, 6 kandydatów. W tej chwili, jak uzyskałem informację, z doboru jest 2-3 na jedno miejsce. Aczkolwiek i tak kandydaci są dobierani, selekcjonowani, że tak powiem, że najlepsi są wybierani do służby – mówi Michał Szczęśniak, NSZZ Policjantów Woj. Śląskiego.

Policja namawia bezrobotnych do założenia munduru. Niestety – mimo specjalnych kampanii promujących pracę w policji, chętnych do służby jest dramatycznie mało

Dane mówią jednak co innego. Według statystyk z tego roku, w służbach mundurowych na jedno miejsce przypada jeden kandydat. A może być jeszcze gorzej. -Mamy coraz więcej ofert pracy i w zasadzie nie mamy już zawodów, w których pracowników jest więcej niż ofert. Zmierzamy powoli ku takiej sytuacji, że będziemy mieć rynek pracownika. Byłbym jeszcze ostrożny, żeby to ogłaszać, natomiast nieuchronnie pracownicy będą w uprzywilejowanej sytuacji na rynku pracy – mówi Arkadiusz Kaczor, WUP w Katowicach.

Mniej niż połowa kandydatów do pracy w policji pozytywnie przechodzi rekrutację. Mimo to policja przekonuje, że nie zamierza obniżać wymagań – rekrutacja dla aktywizowanych bezrobotnych będzie taka sama. A ta do najłatwiejszych nie należy. Sprawdzana jest wiedza na temat funkcjonowania państwa, sprawność fizyczna. Przejść trzeba także badania psychologiczne. Kandydata, który pomyślnie przejdzie wszystkie testy czeka kilkumiesięczne szkolenie.

Według statystyk z tego roku, w służbach mundurowych na jedno miejsce przypada jeden kandydat. A może być jeszcze gorzej

-Są tacy, którzy przyjdą tu pracować niezależnie jakie są warunki, bo po prostu marzą o tym, żeby być policjantami, ale pamiętajmy, że policja zapewnia również pewną stabilność na rynku pracy. Obecnie przyjęci funkcjonariusze do służby mają pewne 25 lat pracy, po tylu mogą przejść na emeryturę – mówi Nadkom. Tomasz Gogolin, KWP w Katowicach.

Według danych Komendy Głównej Policji, obecnie o zatrudnienie w policji ubiega się około 20 tysięcy osób, ale poziom przygotowania wielu kandydatów jest bardzo słaby. (Martyna Mikołajczyk)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close