Wojewoda śląski skasował rondo Edwarda Gierka w Sosnowcu [WIDEO]
Koniec z rondem im. Edwarda Gierka w Sosnowcu. Mimo ustawy dekomunizacyjnej, władze Sosnowca i mieszkańcy chcieli, aby rondo nadal za patrona miało właśnie Edwarda Gierka. Teraz ostateczne NIE powiedział w tej kwestii wojewoda śląski.
Historia zatoczyła koło. Jednym podpisem wojewoda śląski sprawił, że rondo im. Edwarda Gierka w Sosnowcu za dwa tygodnie rondem imienia Gierka być przestanie. Nowa nazwa to Rondo Zagłębia Dąbrowskiego.
-Gierek włożył swoją pracę. Ludzie, którzy się później urodzili nie docenią tego nigdy. A jakie tu było dziadostwo, jako że jestem tu od pradziada, to wiem. Ale takie barany są, co nie wiedzą. To mi się nie podoba, są ludzie zasłużeni, którzy zasłużyli na to. Owszem dąbrowskie tak, ale trudno i darmo musimy zostawić pamięć – mówi Pan Henryk, mieszkaniec Sosnowca. -Powinien zostać Gierek, jednak zasłużył się dla naszego regionu – uważa Pani Bożena, mieszkanka Sosnowca. -Dla mnie to jest obojętnie – tamto było dobre i to też może być – mówi natomiast Pani Janina, mieszkanka Sosnowca.
Władze Sosnowca nazwy ronda zdecydowały się nie zmieniać, bo w konsultacjach społecznych mieszkańcy miasta zadeklarowali, że Edward Gierek jako patron im odpowiada. Dziś nową nazwę prezydent Sosnowca komentuje krótko. -Z jednej strony moglibyśmy się cieszyć, bo wydaje mi się, że nasze ciężkie prace aby pokazywać Zagłębie Dąbrowskie jako fragment województwa śląskiego i uznanie tego regionu, co bardzo ciężko przychodziło zwłaszcza Ślązakom – okazało się, że te prace przyniosły sukces, bo jedno z najważniejszych miejsc w mieście będzie nazywało się Zagłębie Dąbrowskie, czyli z jednej strony można by się cieszyć. Z drugiej jest to decyzja pana wojewody niezgodna z tym, czego oczekiwali mieszkańcy – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Podobny los jak Gierka czeka innych działaczy komunistycznych. Samorządy na zmianę nazw ulic miały czas do 2 września. Część z nich zdecydowała się jednak niczego nie zmieniać, dlatego teraz do akcji wkroczył osobiście wojewoda śląski. W środę, 13 grudnia podpisał 11 zarządzeń zmieniających nazwy ulic i rond w Częstochowie, Mysłowicach, Rudzie Śląskiej, Zabrzu, Rybniku, Raciborzu, Łazach i Sosnowcu.
– Po zapoznaniu się z opiniami IPN uznałem, że opinie wpisują się również w moje postrzeganie poszczególnych zdarzeń historycznych czy też postaci i taką decyzję podjąłem. Podjąłem kierując się również propozycjami poszczególnych samorządów, poszczególnych osób, środowisk czy to politycznych czy to patriotycznych, ale również wpływających wprost od mieszkańców danego regionu – mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.
Na ocenę wojewody czeka jeszcze 117 nazw ulic i rond zlokalizowanych w województwie śląskim. Szacuje się, że proces wydawania opinii potrwa do stycznia przyszłego roku. Na ocenę czeka między innymi postać generała Jerzego Ziętka.(Sandra Hajduk)