Kategorie

Województwo śląskie uczciło pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej [ZDJĘCIA]

10 kwietnia to wyjątkowo tragiczna data w historii Polski. Tego dnia 2010 roku, w katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku zginęło 96 osób. Dzisiaj, w ósmą rocznicę tej tragedii, w godzinę tragicznej śmierci delegacji rządowej w Smoleńsku na grobach ofiar w województwie śląskim złożono kwiaty i zapalono znicze.

 

10 kwietnia to wyjątkowo tragiczna data w historii Polski. Tego dnia 2010 roku, w katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku zginęły 94 osoby (fot.slaskie.pl)

Przedstawiciele władz samorządowych na czele z marszałkiem województwa śląskiego Wojciechem Saługą oraz wicemarszałkiem Michałem Gramatyką, reprezentanci administracji centralnej, parlamentarzyści i samorządowcy upamiętnili ofiary tragicznych wydarzeń z 10 kwietnia 2010 r.

Uroczystości rozpoczęły się już tradycyjnie o godz. 8.41 – dokładnie w tym czasie rządowy Tu-154 z parą prezydencką i 94 osobami na pokładzie rozbił się przed lotniskiem w Smoleńsku.

Kwiaty złożono m.in. na grobie śp. senator Krystyny Bochenek w Katowicach, na grobie śp. Janusza Kochanowskiego, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich w Częstochowie oraz na grobie śp. posła Grzegorza Dolniaka w Będzinie.

10 kwietnia to wyjątkowo tragiczna data w historii Polski. Tego dnia 2010 roku, w katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku zginęły 94 osoby (fot.slaskie.pl)

10 kwietnia 2010, w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginął Prezydent RP Lech Kaczyński, jego małżonka Maria, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, duchowni, przedstawiciele ministerstw, instytucji państwowych, organizacji kombatanckich i społecznych.

 

Na pokładzie samolotu były osoby z województwa śląskiego:

Krystyna Bochenek – wicemarszałek Senatu wybrana z listy PO w Katowicach. Była dziennikarką Radia Katowice, autorką „Magazynu medycznego Krystyny Bochenek”, felietonistką „Dziennika Zachodniego”. Organizatorka ogólnopolskiego „Dyktanda”, niestrudzona propagatorka polszczyzny. Znana jako społecznik, inicjatorka akcji charytatywnych, przedstawicielka kobiet śląskich. Miała 57 lat.

Grzegorz Dolniak – poseł Platformy Obywatelskiej, wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego PO, wiceprzewodniczący partii na Górnym Śląsku. Ekonomista i przedsiębiorca. Ukończył studia na Wydziale Organizacji i Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Miał 50 lat. Pochodził z Będzina.

Mariusz Handzlik – podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, minister odpowiedzialny za politykę zagraniczną. Absolwent socjologii KUL, w latach 1992-1994 doradca premiera ds. polityki zagranicznej. Pracował w Ambasadzie RP w Waszyngtonie oraz w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Narodach Zjednoczonych. Od prezydenta USA otrzymał „Medal za Wybitną Służbę Publiczną”. Miał 44 lata. Pochodził z Bielska-Białej.

Andrzej Karweta – wiceadmirał, dowódca Marynarki Wojennej RP od 2008 roku, powołany na tę funkcję przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Studiował na Wydziale Dowódczym Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni, w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz Akademii Studiów Obronnych w Londynie. Był dowódcą okrętów „Czapla” i „Mewa” oraz 13. Dywizjonu Trałowców. Odbył trzyletnią służbę w dowództwach NATO, następnie był zastępcą dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Miał 52 lata. Pochodził z Jaworzna.

Janusz Kochanowski – Rzecznik Praw Obywatelskich od 2006 roku. Absolwent prawa Uniwersytetu Warszawskiego, doktor nauk prawnych. Był wykładowcą uczelni zagranicznych oraz autorem ponad stu prac naukowych. Konsul generalny RP w Londynie w latach 1991-1995. Założyciel Fundacji „Ius et Lex”. Miał 69 lat. Pochodził z Częstochowy.

10 kwietnia to wyjątkowo tragiczna data w historii Polski. Tego dnia 2010 roku, w katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku zginęły 94 osoby (fot.slaskie.pl)

Ks. płk Adam Pilch – pełniący obowiązki Naczelnego Kapelana Wojskowego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, zwierzchnik duszpasterstwa wojskowego. Sprawował opiekę duszpasterską nad żołnierzami podczas misji w Kosowie, Libanie i Czadzie. Ukończył wydział teologii ewangelickiej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Proboszcz luterańskiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie. Był członkiem Kapituły Orderu Uśmiechu. Miał 45 lat. Pochodził z Wisły.

Gen. dyw. Włodzimierz Potasiński – Dowódca Wojsk Specjalnych od 2007 roku. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych oraz Akademię Sztabu Generalnego WP. Służył podczas misji w Syrii jako dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego Sił Pokojowych ONZ w latach 1993-1994 oraz w Iraku jak zastępca dowódcy kontyngentu w latach 2005-2006. Był również instruktorem spadochronowym. Miał 54 lata. Pochodził z Czeladzi.

Sławomir Skrzypek – prezes Narodowego Banku Polskiego od 2007 roku. Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2002-2005 zastępca prezydenta Warszawy ds. polityki finansowej, inwestycji i nadzoru właścicielskiego. Pełnił obowiązki prezesa zarządu PKO BP, a także był przewodniczącym rady nadzorczej TVP. Miał 47 lat. Pochodził z Katowic.

10 kwietnia to wyjątkowo tragiczna data w historii Polski. Tego dnia 2010 roku, w katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku zginęły 94 osoby (fot.slaskie.pl)

(źr:slaskie.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button