Kategorie

Katowice: Muzeum Śląskie i Uniwersytet Śląski we wspólnej misji. Podpisano umowę o współpracy

Podpisane w dniu 13 marca br. porozumienie ma na celu wykorzystanie dorobku kulturalnego, naukowego, doświadczeń i pozycji społecznej obu instytucji do dalszego ich rozwoju. Jedną z pierwszy wspólnych inicjatyw jest odbywający się w Muzeum Śląskim w Katowicach Kongres Oświaty 2018, którego ideą przewodnią jest zderzenie różnych punktów widzenia i doświadczeń w zakresie oświaty i wychowania.

 

Umowa podpisana przez Dyrektor Muzeum Śląskiego, Alicję Knast i Rektora Uniwersytetu Śląskiego, prof. dra hab. Andrzeja Kowalczyka, zakłada między innymi podejmowanie wspólnych projektów badawczych, organizację konferencji naukowych, szkoleń i spotkań, prowadzenie badań i tworzenie prac istotnych dla założeń programowych obu instytucji, realizację praktyk i staży, a także wzajemne korzystanie z posiadanych zbiorów i zasobów. Istotnym aspektem współdziałania jest też  propagowanie osiągnięć obydwu podmiotów.

Owocem wspólnie podjętych działań jest m.in. Kongres Oświaty Katowice 2018. Jego głównym celem jest stworzenie platformy wymiany poglądów, pomysłów i idei dla szerokiego grona osób zainteresowanych edukacją – nauczycieli, psychologów i pedagogów, a także dyrektorów oraz wicedyrektorów szkół wszystkich szczebli. Organizatorzy stawiają sobie za zadanie upowszechnienie wiedzy na temat nowoczesnych metod kształcenia i innowacji w edukacji, metodyki edukacji regionalnej, e-sportu oraz praw dziecka.

Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Ponad przedmiotami”. Prowadzący wykłady i warsztaty zaprezentują wartości i korzyści nauczania ponad dyscyplinami – nawet w ramach standardowego programu nauczania. Dlatego też szczególną uwagą objęci zostaną uczniowie uzdolnieni, dla których mocne sprofilowanie kształcenia bywa ograniczeniem w rozwoju intelektualnym.

Powiązane artykuły

 

(źr: Muzeum Śląskie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button