Masz bóle kręgosłupa, głowy? To prawdopodobnie przez szpilki, albo mycie naczyń
Czy mycie naczyń może okazać się niebezpieczne? Jakich butów nie lubi kręgosłup? Dlaczego koniecznie trzeba zaopatrzyć się w wózek na zakupy?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że praca w kuchni może być niebezpieczna dla zdrowia. Czynności, które wykonujemy codziennie, po kilkadziesiąt razy, przeciążają nasz kręgosłup. Dlatego ważne jest, by wysokość blatu kuchennego dostosowana była do wzrostu, a zlewozmywak – niezabudowany.
-Chodzi o to, by myjąc naczynia nie wyciągać za daleko rąk – tłumaczy dr Jerzy Pieniążek ze Szputala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu. –Jeśli meble są zabudowane, idealnie byłoby, gdyby miały przestrzeń od podłogi, tak, by można byłoby wstawić tam nogę. Ważne jest, by wybierać takie meble, które będą miały przede wszystkim wysuwane szuflady, a nie półki. Wówczas łatwiej jest wyjmować niezbędne przedmioty.
A jak to wygląda ze szpilkami?
-Kobieca noga na obcasach wygląda ładniej, można w nich chodzić, ale niezbyt długo. Poza tym, powinny być tak dobrane, by obciążenie na palce i na pięty było jednakowe – mówił dr Jerzy Pieniążek. –Zakładając szpilki przenosimy cały ciężar ciała na przednią część stopy, a tym samym kolana i biodra zaczynają pracować w nienaturalny sposób. To prowadzi do niefizjologicznego wygięcia kręgosłupa i nadmiernego obciążenia odcinka lędźwiowego. Niestabilne obuwie powoduje też usztywnienie całego kręgosłupa, a w rezultacie, odczuwalne napięcie karku.
Idealny but to but na płaskim obcasie, który nie ściska palców i pozwala stopie „pracować”. Nie pozwalają na to koturny, dlatego panie zdecydowanie powinny unikać takich butów. Po dłuższym pobycie w butach na wysokim obcasie koniecznie trzeba rozmasować stopy i rozciągnąć tylną część mięśni, które w trakcie chodzenia na wysokim obcasie cały czas pracują.
Zakupy – katastrofa dla kręgosłupa
Prawdziwą udręka dla kręgosłupa, przede wszystkim szyjnego, jest dźwiganie ciężarów, a niemal każda kobieta robi to, przynosząc do domu ciężkie zakupy. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że „nosimy siatki przede wszystkim kręgosłupem szyjnym”, tam są największe przeciążenia. Dlatego warto zaopatrzyć się w specjalny wózek.
–Ale trzeba wybrać taki, który pomoże naszemu kręgosłupowi – zaznaczał Jerzy Pieniążek. –Przede wszystkim wózek powinien być stabilny, tak, żeby można się było na nim oprzeć. Musi mieć uchwyt dopasowany do wzrostu i duże koła, które pomogą wciągnąć zakupy po schodach.