Region

Pomoc psychologiczna dla pracowników szpitala w Bytomiu

Pomoc dla pracowników Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu oferują psycholodzy z Oddziału Psychiatrii. Każdy może zadzwonić i porozmawiać.

 

TOP 5 Silesia Flesz: Koronawirus po śląsku, czyli region walczy z epidemią!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS


Najczęściej są to rozmowy o tym, jak oswoić lęk i stres. Bo choć mówi się o tym, że medycy są dzisiaj bohaterami, lękamy się wszyscy – o rodziny, o pacjentów, o siebie – mówi dr Wojciech Sołtys, kierownik Oddziału Psychiatrii WSS nr 4.

Szef Oddziału Psychiatrii porównał uczucia towarzyszące pandemii do pędzącego pociągu i ludzi stojących na torach. Kłócenie się, przez kogo tu jesteśmy, przyniesie taki sam efekt, jak wiara, że pociąg zniknie wraz z zamknięciem oczu – mówi. Jeśli jednak przyjmiemy, w jakiej jesteśmy sytuacji, to może się okazać, że wcale nie jest tak trudno zejść z torów. Możemy nauczyć się radzić sobie ze stresem w sposób konstruktywny.

Nie tak dawno wirus u wielu wywoływał wesołość i zaciekawienie – wypieraliśmy zagrożenie, obserwując relacje z Chin jak kolejny film fabularny, tłumacząc sobie, że „to przecież zwykła grypa”. Teraz pandemia, nie pytając nikogo o zgodę, zastępuje naszą codzienność, co rodzi w nas poczucie zamętu, straty, frustracji i wściekłości – mówi Wojciech Sołtys. Im szybciej przepracujemy te uczucia, tym szybciej zaadoptujemy się do działania w tej codzienności. Jak armia, która po pierwszej potyczce z wrogiem przegrupowała się, przyjmując skuteczną strategię.

Pandemia przeraża, ale – zdaniem dra Sołtysa – ludzkość niejeden kryzys i niejedną pandemię już przeszła. Jako cywilizacja zachodnia, mamy za sobą kilkadziesiąt lat rozwoju i dobrobytu, nauka i medycyna jeszcze nigdy nie były tak zaawansowane, systemy logistyczne tak sprawne, a wiedza i możliwość jej wymiany tak dostępna. Naukowcy na całym świecie dwoją się i troją, żeby znaleźć lekarstwo i szczepionkę na SARS COV2, niemal codzienne pojawiają się nowe publikacje, akutalizowane są wytyczne, sięgajmy do nich, przekazujmy sobie wzajemnie – zachęca. Im więcej wiemy, tym większą zyskujemy kontrolę – najbardziej przeraża to, czego nie znamy.

Z punktu widzenia psychologów, wirus jest sytuacją, w której się znaleźliśmy. Problemem dla medyków jest na przykład brak środków ochrony osobistej, pacjenci, którzy nie przyznają się, że mogą być zarażeni, niefrasobliwość wobec procedur. Ale środki ochrony stają się dostępniejsze, procedury jaśniejsze i bardziej przestrzegane, coraz bardziej rozumiemy powagę sytuacji, ucząc się w niej działać. Co się dzieje w jednej głowie, odbija się w działaniu powszechnym. Jeśli nie chcemy, by dalej rządziły nami zamęt, pretensje, złość i strach – nazwijmy je. Przepracujmy, być może z pomocą specjalistów, do czego zachęcam. Jeśli zaczniemy od siebie, to, co wczoraj zdawało się końcem świata, jutro będzie już tylko kolejną chorobą – podsumowuje Wojciech Sołtys.

Źródło: WSS nr 4 w Bytomiu

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie: Gospodarka stoi, ruszają zwolnienia grupowe! To początek lawiny?

Zespół Pilár i proboszcz katedry Chrystusa Króla nagrali teledysk z Telewizją TVS! [WIDEO] Saving Love to przesłanie ufności na trudny czas!

Matury próbne przez internet to porażka? Strona padała, testy sprzed lat 😉 [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close