RegionWiadomość dnia

Śląskie: Gospodarka stoi, ruszają zwolnienia grupowe! To początek lawiny?

Pierwsze firmy decydują się na zwolnienia grupowe w związki z pandemią koronawirusa. Dzieje się tak na przykład w Katowicach.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Koronawirus po śląsku, czyli region walczy z epidemią!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS


-Powoli zwiększa się ilość osób, które rejestrują się w Powiatowych Urzędach Pracy. Oczywiście robią to w większości w systemach on-line, dlatego że przyjęcia interesantów bezpośrednio są w niektórych Powiatowych Urzędach Pracy bardzo ograniczone. Także napływają do nas informacje o tym, ze zwolnienia grupowe są planowane w niektórych przedsiębiorstwach. Nie jest to jeszcze masowa skala. Jest to po kilka przypadków w dużych miastach, dużych powiatach. Na razie przedsiębiorcy najprawdopodobniej będą chcieli skorzystać z pakietu tarczy antykryzysowej – mówi Grzegorz Sikorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

Wśród pracodawców, którzy zamierzają pożegnać się z większą liczbą pracowników wymieniany jest FAMUR. W komunikacie, który przesłała nam spółka możemy przeczytać:

Grupa FAMUR w związku z ogólnoświatowym spowolnieniem gospodarczym i nakładającą się sytuacją epidemiologiczną w Polsce związaną z globalną pandemią koronawirusa SARS-Cov-2 / COVID-19 zdecydowała o przeprowadzeniu procesu dostosowania struktury organizacyjnej do rzeczywistych potrzeb rynkowych. Optymalizacja istniejących struktur biznesowych wiąże się z redukcją 84 etatów w funkcjach wspierających zlokalizowanych w Centrali Spółki. Pracownicy objęci redukcją zatrudnienia otrzymają pełne wsparcie ze strony FAMUR S.A. W postaci programu outplacementu i gwarantowanych odpraw.

 

Deklaracje złożyły już także dwie inne firmy. Eksperci jednak nie mają wątpliwości co do tego, że to dopiero początek.

-Podmioty gospodarcze muszą reagować dużo szybciej niż na przykład podmioty administracji, czy administracja publiczna, która z jednej strony deklaruje pomoc w postaci tarczy, ale to wszystko trwa. Tu przedsiębiorcy spotykają się z konkretnym problemem – jak 15, w tej chwili kwietnia, zapłacić ubezpieczenie, jak zapłacić ZUS, jak zapłacić wynagrodzenia? Jeżeli nie ma możliwości ich realizacji, to nie dziwmy się, że podmioty podejmują jedyną racjonalną w tym momencie decyzję, aby ograniczyć tą część kosztów którą mogą – podkreśla dr Bartłomiej J. Gabryś, katedra przedsiębiorczości Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Specjaliści podkreślają, że tąpniecie na rynku pracy powinno nastąpić jeszcze przed wakacjami. Pojawiają się jednak także pozytywne akcenty.

 

-W mojej ocenie Polska powinna lepiej poradzić sobie z pandemią niż większość krajów nią objętych przynajmniej z trzech powodów. Po pierwsze, jesteśmy silnie gospodarczo powiązani z Niemcami, które mają duże zasoby, a jednocześnie powiększyli je w tłustych latach, co daje im bardzo duże pole manewru. Sprawne państwo gwarantuje, że zostanie ono wykorzystane. Po drugie, jesteśmy bardziej elastyczni niż inne kraje Europy, wiele ludzi jeszcze pamięta czasy schyłku socjalizmu, który był permanentnym kryzysem. Po trzecie, mam nadzieję, że skutki zdrowotne pandemii w naszym kraju będą mniejsze niż gdzie indziej w Europie – mówi dr hab. Andrzej Rzońca, profesor SGH, członek Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

Pewne jest, że gospodarka odczuje skutki pandemii koronawirusa. Kwestią otwartą jest to jak duże one będą.

 

autor: Sandra Hajduk
Image by Gerd Altmann from Pixabay

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Jest kolejny ozdrowieniec w woj.śląskim! 30-latek z Sosnowca jest zdrowy

Chłodny weekend. W przyszłym tygodniu nawet 20 stopni Celsjusza [POGODA]

Śląskie: Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wyszli na ulice

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close