Kategorie

PiS i długo, długo nic. Są nowe wyniki sondaży na wybory samorządowe 2018 [WIDEO]

Rośne przewaga Prawa i Sprawiedliwości w przedwyborczych sondażach. Partia Jarosława Kaczyńskiego zgarnia wg. badań opinii publicznej ponad 1/3 głosów.

 

ZOBACZCIE RÓWNIEŻ: Najnowsze wydanie Silesia Flesz [28.09.2018]

34 proc. respondentów w wyborach do sejmików województw zagłosowałoby na PiS, Koalicja Obywatelska Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Inicjatywy Polska uzyskałaby 15 proc., Kukiz’15 – 8 proc., a PSL i Bezpartyjni Samorządowcy zdobyliby po 5 proc. – wynika z wrześniowego sondażu CBOS.

Badanie preferencji wyborczych w wyborach do sejmików województw dotyczyło komitetów wyborczych zarejestrowanych w całym kraju. Na najwięcej mandatów w sejmikach województw mógłby liczyć PiS (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem). Poparcie dla tego ugrupowania wynosi w sondażu 34 proc. i jest o 1 proc. mniejsze niż w sierpniu.

Powiązane artykuły

Na Koalicję Obywatelską Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej (wraz z Inicjatywą Polską) głosowałoby 15 proc. respondentów. W sierpniu poparcie dla tego komitetu – jeszcze przed ogłoszeniem poparcia dla niego Inicjatywy Polskiej Barbary Nowackiej – wyraziło 18 proc. ankietowanych.

Dalsze miejsca zajęli: Kukiz’15 z 8 proc. poparciem (wzrost o 2 proc.), po 5 proc. otrzymali PSL (spadek o 2 proc.) i Bezpartyjni Samorządowcy (dotąd pojawiał się w kategorii „inny komitet wyborczy”) oraz SLD Lewica Razem z 3 proc. głosów (spadek o 1 proc.). Po 1 proc. otrzymali w sondażu: Partia Razem i Komitet Wolność w Samorządzie Janusza Korwin-Mikkego. Ruch Narodowy i Partia Zielonych – według sondażu – mają zerowe poparcie.

28 proc. respondentów wybrało opcję „trudno powiedzieć”, a 1 proc. wskazało „inny komitet wyborczy”. Na miesiąc przed wyznaczonym terminem wyborów zainteresowanie głosowaniem zadeklarowało 73 proc. ankietowanych, w tym duże zainteresowanie wskazało 30 proc., a 43 proc. zainteresowanie umiarkowane. 26 proc. nie przejawia – według badania CBOS – zainteresowania wyborami samorządowymi.

Do lokali wyborczych zamierza się udać 74 proc. uprawnionych do głosowania, czyli o 2 punkty procentowe mniej niż w sierpniu i lipcu. 56 proc. z nich deklaruje, że na pewno weźmie udział w wyborach, a 18 proc. wybrało opcję „raczej wezmę w nich udział”. Na pewno nie weźmie udziału 7 proc., 5 proc. raczej nie weźmie udziału, a 14 proc. jeszcze nie wie, czy weźmie udział w wyborach.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 6-13 września 2018 roku na liczącej 1023 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

(źr: TVP Info/pap)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button