14 listopada to światowy dzień cukrzycy. Co tak naprawdę wiemy o chorobie XXI wieku? [WIDEO]
Cierpi na nią coraz więcej osób, specjaliści alarmują, że tendencja jest nadal wzrostowa. I przez nasz tryb życia – prędko się nie zmieni. Cukrzyca, choroba XXI wieku. Co wiemy o cukrzycy? Pytamy o to 14 listopada nieprzypadkowo. To bowiem Światowy Dzień Cukrzycy.
Psia grypa, klątwa rzucona na schody i nowi prezydenci – ZOBACZCIE TOP 5 SILESIA FLESZ
Mimo cukrzycy Magda jest bardzo aktywną osobą. Nie rezygnuje ze swoich pasji. –Gram na fortepianie, kończę szkołę muzyczną drugiego stopnia, więc teraz mam klasę dyplomową. Tańczę, rozwijam się artystycznie – mówi Magdalena Dubel, choruje na cukrzycę. Jak dodaje, cukrzyca to nie wyrok. Trzeba tylko o siebie dbać i przestrzegać pewnych reguł.
-Jeżeli się jakby bardzo uważa i kontroluje się przede wszystkim w ciągu dnia i cały czas to i kontroluje się stężenie cukru we krwi i później wyciąga się wnioski to ta choroba jest tak naprawdę w minimalnym stopniu uciążliwa, ponieważ utrzymując cukier w normie jesteśmy w stanie funkcjonować praktycznie tak samo jak normalni zdrowi ludzie – dodaje Magdalena Dubel, która choruje na cukrzycę.
14 listopada to Światowy Dzień Cukrzycy, ustanowiony w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga, żeby zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat tej choroby. Jak mówią lekarze, na cukrzycę choruje coraz wiecej Polaków. Przez pierwszy stadium cukrzycy, jej objawy są trudne do rozpoznania.
-Cukrzyca nie boli, i to jest najgorsze, że ona nie daje praktycznie żadnych dolegliwości, nawet wtedy, kiedy się już rozwinie. Bolą powikłania. I czym wcześniej tym lepiej. Oczywiście, jeśli mamy duże pragnienie, jeżeli jesteśmy senni, jeżeli oddajemy często mocz to to już jest jakieś wskazanie, że może być ta cukrzyca. Otyłość predysponuje do rozwinięcia cukrzycy i siedzący kanapowy tryb życia też nie jest korzystny – mówi Beata Szklarek z Polikliniki Dąbrowskiej PRINN Sp. z o.o..
Najgroźniejszymi powikłaniami są wylewy krwi do mózgu i zawały. Dlatego tak ważne są badania okresowe. Tak samo jak edukacja. -Raz w miesiącu spotykamy się tutaj. Mamy doskonałe warunki, nawet multimedialne i edukujemy. Zapraszamy rehabilitantów, zapraszamy lekarzy różnych specjalności i nie tylko, i edukujemy. Natomiast tak jak mówiłam wcześniej wychodzimy na ulicę – i prewencja, czyli badania cholesterolu, ciśnienia i badanie cukru – mówi Barbara Tometczak ze Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę chorują około 3 miniony osób, a w ciągu doby diagnozuje się cukrzycę średnio u 10 dzieci.
(Radosław Nosal)