Wiadomość dnia

Śląska Partia Regionalna: chcemy województwa górnośląskiego

Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że stowarzyszenie „Beskidzki Dom” chce, aby województwo śląskie zmieniło swoją nazwę na śląsko-małopolskie. Swój pomysł argumentuje tym, że w województwie śląskim znajdują się typowo małopolskie miasta, jak np. Jaworzno. Teraz głos w tej sprawie zabrała Śląska Partia Regionalna.

 

 

#WIOSNA chce zamykać kopalnie na Śląsku!? I dlaczego prezydent Mysłowic szuka truciciela kotów? Sprawdź najnowsze TOP 5 SILESIA FLESZ!

ŚPR proponuje, aby powstało województwo górnośląskie.

Powiązane artykuły

Pełna treść komunikatu ŚPR.

„Śląska Partia Regionalna postrzega inicjatywę zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie, podniesioną przez grupę lokalnych stowarzyszeń, jako zachętę do dyskusji o sprawach wykraczających swym znaczeniem poza kwestię administracyjnej nomenklatury. Środowiska śląskich regionalistów od lat postulują zasadniczą zmianę postrzegania przez władze Rzeczypospolitej potencjału tradycyjnych tożsamości, związanych z historycznymi krainami, współtworzącymi państwo polskie w jego obecnym kształcie. W tożsamościach tych widzieć należy nie zagrożenie, lecz szansę na twórcze wykorzystanie społecznej energii. Niestety, myślenie to nie legło u podstaw reformy administracyjnej z roku 1999, której twórcy zlekceważyli więzi historyczne i kulturowe, a często także wolę samych zainteresowanych – mieszkańców ziem, przypisywanych arbitralnie w rządowych gabinetach do nowych jednostek. W efekcie Górny Śląsk podzielony został między dwa województwa, a jego wschodnią część złączono w jednym administracyjnym tworze z ziemiami małopolskimi. Z perspektywy czasu oczywistym jest, że błędem było utrzymanie województwa opolskiego o niewielkiej populacji, należącego przy tym do najszybciej wyludniających się w Polsce.

Doświadczenia dwudziestu lat obowiązywania obecnego podziału państwa stanowić powinny podstawę do wniosków, które nie ograniczą się do zmiany nazwy województwa. Zamiast dostosowywać tę ostatnią do obecnego kształtu jednostki administracyjnej, postąpić należy odwrotnie, scalając podzielone dziś ziemie górnośląskie, a mieszkańców pogranicza śląsko-małopolskiego pytając o wolę pozostawania w granicach województwa górnośląskiego. Rozwiązanie takie pozwoli z jednej strony zapobiec rozmywaniu śląskości, z drugiej uniknąć poczucia arbitralnego włączania do śląskiej wspólnoty mieszkańców obszarów o odmiennym, historycznie ukształtowanym kulturowym obliczu.”

 

Zagłosuj na TOP 5 Silesia Flesz w Bitwie Programów TVS! TOP 5 – wiesz pięć razy więcej o swoim regionie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button