Kategorie

Rybnik: Mieszkańcy nie chcą kopalni w dzielnicy Paruszowiec [WIDEO]

Dewastacja lasów należących do Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych i terenów rekreacyjnych przy tężni w dzielnicy Paruszowiec. To jedne z konsekwencji wydobycia złoża Paruszowiec, których obawiają się mieszkańcy Rybnika. Dlatego nowej kopalni mówią stanowcze nie.

 

 

Apel TOP 5 SILESIA FLESZ: Nie chcemy stolicy w Katowicach!

Wpłynie to bardzo degradacyjnie na środowisko. Jesteśmy niechlubną stolicą smogową w Europie, a zwiększenie pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5 wpłynie na to, że będzie jeszcze większe zanieczyszczenie powietrza, co się odbije nie tylko na degradacji środowiska, ale również na zdrowiu mieszkańców – mówi Agnieszka Kozielska, przewodnicząca zarządu dzielnicy Rybnik-Północ.

Powiązane artykuły

By przed takimi konsekwencjami miasto uchronić dziś ruszyła zbiórka podpisów pod petycją przeciwko powstaniu kopalni. Podpisy można składać w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 do piątku w godzinach od 17 do 18:30. Stanowcze nie dla inwestycji mówią także władze Rybnika. Zapowiadają, że zgłoszą uwagi do raportu oddziaływania inwestycji na środowisko. Na ich zlecenie powstaje dodatkowa ekspertyza. Na tym nie koniec.

Rybnik: Mieszkańcy nie chcą kopalni w dzielnicy Paruszowiec [WIDEO]
Rybnik: Mieszkańcy nie chcą kopalni w dzielnicy Paruszowiec [WIDEO]
Miejska Pracownia Urbanistyczna sprawdzała możliwości zmiany w planach gospodarowania przestrzennego. Takie możliwości są, żeby wpisać takie obostrzenia w planach gospodarowania przestrzennego, żeby zablokować tego rodzaju inwestycję – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik prasowy UM Rybnika.

Miasto zapowiada też, że nie sprzeda działek przebiegających przez teren planowanej kopalni. Inwestor przed kamerą stanąć nie chciał. W nadesłanym do redakcji mailu pisze m.in., że po zmianach w projekcie, kopalnia nie będzie w znaczący sposób oddziaływać na budynki na powierzchni. Zrezygnował też z budowy elektrowni.

(…) Pod prawie jedną trzecią powierzchni eksploatacji będziemy stosować posadzkę hydrauliczną, czyli w miejscu z którego wybrany zostanie węgiel pod sam strop wtłaczana będzie mieszanka wody i piasku.

Na uwagi i wnioski dotyczące inwestycji Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska czeka do 30 maja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button